Kamil Jóźwiak na wylocie z Charlotte FC. Okazja dla Lecha Poznań?

W grudniu pojawiła się w mediach informacja, że w przypadku sprzedaży Kristoffera Velde, Lech Poznań może sięgnąć po swojego wychowanka, Kamila Jóźwiaka. Jak poinformował trener Dean Smith – Polak jest na wylocie z amerykańskiego klubu.

„The Athletic” przekazuje słowa trenera Charlotte FC. Jak powiedział Dean Smith „potrzebuje innego rodzaju zawodnika na tę pozycję”. Dodał też, że Polak nie uczestniczy w przygotowaniach do nowego sezonu MLS. Kariera Kamila Jóźwiaka w amerykańskim klubie dobiega końca.

Kristoffer Velde odejdzie? Propozycje już były

Kristoffer Velde miał być na sprzedaż latem po zakończeniu sezonu, jednak część mediów donosiła, że klub może chcieć go sprzedać jeszcze w zimowym okienku transferowym. Zainteresowanie Norwegiem wykazywał m.in. turecki Besiktas.

Według informacji polskapilka.pl „Kolejorz” w przypadku sprzedaży Velde sięgnąć miałby po swojego byłego piłkarza – 25-letniego Kamila Jóźwiaka. Duża jednak szansa, że piłkarz Lecha Poznań zostanie do końca sezonu, gdyż włodarze klubu z Poznania odrzucili już ofertę OGC Nice. Francuski klub złożył propozycję wypożyczenia… na miesiąc. W ten sposób klub z Nicei chciał zabezpieczyć się na okres Pucharu Narodów Afryki, na który pojechali: Jeremie Boga, Terem Moffi i Hicham Boudaoui.

Kamil Jóźwiak, wychowanek Lecha Poznań

22-krotny reprezentant Polski od 2020 roku występował za granicą. Najpierw w angielskim Derby Country, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Jóźwiak nie osiągnął spektakularnych wyników w MLS. Powrót do Polski mógłby być dla niego szansą na odbudowę kariery i być może okazją, aby wrócić do reprezentacji.

Kamil Jóźwiak dołączył do Lecha U19 w lipcu 2014 roku. W styczniu 2016 roku dołączył do drugiej drużyny Lecha Poznań, a rok później do pierwszej. Wypożyczony został do GKS Katowice, po powrocie grał dla „Kolejorza” od 2017 do 2020 roku. Najlepszy sezon w niebiesko-białych barwach piłkarz rozegrał w sezonie 2019/2020. Zdobył wówczas 9 bramek i zaliczył 7 asyst we wszystkich polskich rozgrywkach.

Następnie odszedł za 4,3 mln euro do angielskiego Derby. Brytyjski zespół sprzedał Polaka po dwóch latach do amerykańskiej drużyny Charlotte za 2,36 mln euro. W sezonie 2022/2023 we wszystkich amerykańskich rozgrywkach Kamil Jóźwiak rozegrał 33 spotkania, strzelił 4 bramki i zanotował 8 asyst. Kristoffer Velde natomiast rozegrał łącznie dla Lecha 82 mecze, w których strzelił 26 bramek i zaliczył 12 asyst.

Zimowe okienko transferowe Ekstraklasy rozpoczeło się 23 stycznia i potrwa do 22 lutego.

Czytaj też: Były piłkarz Lecha Poznań i Warty Poznań po piłkarskiej karierze długo szukał pracy. „Zderzyłem się z rzeczywistością rynku”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl