Wielkopolska

Wyprodukowali „puste faktury” na 5 mln zł

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy wystawili fikcyjne faktury na ponad 5 milionów złotych.

CBA Poznań

Jak ustalili śledczy, przestępcy fałszywe faktury wystawiali i posługiwali się nimi na przestrzeni dwóch lat. Rachunki miały poświadczać usługi, które faktycznie nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Okazało się, że były one związane z fikcyjnymi usługami. Między innymi chodziło o drukowanie i rozpowszechnianie zaproszeń na pokazy handlowe. Łączna wartość wystawionych lewych faktur przekroczyła 5 milionów złotych.

– Z materiałów zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że przedsiębiorcy wielokrotnie używali fałszywych faktur w swojej działalności. Przyczyniło się to do ogromnych strat podatkowych dla Skarbu Państwa. Dodatkowo, członkowie grupy odpowiedzialnej za te działania podejmowali środki mające na celu utrudnienie śledzenia pochodzenia nielegalnie uzyskanych środków finansowych – czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W związku ze śledztwem policja zatrzymała dwie osoby. Zostały im postawione zarzutu oszust finansowych. Podejrzani, aby wyjść na wolność musieli wpłacić 20 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Muszą także zgłaszać się kilka razy w miesiącu na komisariat. Dodatkowo mają zakazał kontaktowania się z osobami objętymi zarzutami w śledztwie. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj także: Czterech mężczyzn pobiło 63-latka. Jeden z z nich był poszukiwany 11. listami gończymi

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl