Wszczepili bezelektrodowy stymulator. Pierwszy taki zabieg w szpitalu Strusia

Lekarze z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu przeprowadzili zabieg wszczepienia nowoczesnego bezelektrodowego stymulatora serca (Aveira firmy Abbott). To pierwszy tego typu zabieg w placówce.

Zabieg przeprowadzono u 74-letniej pacjentki z chorobą nowotworową, mastektomią, cukrzycą i zakażeniem tkanek podskórnych. Wykryto u niej napadowy blok przedsionkowo-komorowy III st. z utratami przytomności. Z uwagi na obciążenie kobiety wieloma chorobami wszczepienie konwencjonalnego systemu do stymulacji z elektrodami wewnątrzsercowymi było niewskazane.

Lekarze postanowili zatem sięgnąć po stymulator bezelektrodowy. Chroni on pacjenta przed kardiogennymi utratami przytomności, co w przypadku wspomnianej chorej było bardzo ważne.

Pacjentka czuje się dobrze

Zabieg odbył się we wtorek, 4 czerwca. Zespół lekarski w składzie: dr Michał Guliński z Oddziału Kardiologii i dr Krystian Josiak z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy pomocy skomplikowanego instrumentarium wszczepili bezelektrodowy stymulator.

Jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych pacjentka wróciła do codziennej aktywności.

Do tej pory tego typu zabiegi były wykonywane tylko w szpitalu przy ul. Długiej. Od teraz będą przeprowadzane również w szpitalu im. J. Strusia.

Czytaj także: Wyciek danych kilkudziesięciu tysięcy pacjentów z Poznania. Szpital zabrał głos

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl