Kraj

Wkrótce ferie zimowe. Polskie góry droższe od wyjazdu za granicę?

Zbliżające się ferie zimowe stawiają przed Polakami trudny wybór pomiędzy krajowym a zagranicznym wypoczynkiem. Choć koszty ferii w Polsce rosną, to jednak popularność polskich gór nadal pozostaje wysoka. Z badań przeprowadzonych przez rankomat.pl wynika, że mimo wzrostu cen, większa liczba osób niż rok temu planuje spędzić ferie poza domem. Jak kształtują się ceny hoteli, pensjonatów, skipassów oraz ubezpieczeń narciarskich? Oto analiza przed rozpoczęciem ferii zimowych 2024.

Z analizy rankomat.pl wynika, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy 57 proc. Polaków zamierzało pozostać w domu, w tym roku ta liczba spadła do 46 proc. Wzrosła natomiast grupa osób planujących wydać na ferie ponad 5 000 zł – z 2 proc. do 7 proc. Grupa 17 proc. chciałaby utrzymać wydatki na poziomie 1 000 zł, co jednak staje się trudne, biorąc pod uwagę rosnące koszty wyjazdów.

Polskie góry: wzrost cen

Chociaż koszty zimowego wypoczynku w polskich górach rosną, to jednak Polacy wciąż chętnie wybierają rodzime tereny narciarskie. Tygodniowy pobyt w hotelu w Szczyrku z wykupionym skipassem dla rodziny 2+1 może wynieść nawet 7 906 zł. Niemniej jednak, podobny koszt we włoskim Livigno wyniesie 7 965 zł.

13 proc. badanych zdecyduje się na polskie góry, a 5 proc. deklaruje, że wybierze się na narty lub snowboard w Polsce. Zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami nadal utrzymuje się, przy czym 5 proc. respondentów planuje zimowy wypoczynek w ciepłych krajach, a 3 proc. w zagranicznych górach.

W Zakopanem ceny noclegów są niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym, zaczynając się od około 3,4 tys. zł za tydzień. Pensjonaty pozostają tańszą opcją, choć i tu ceny wzrosły.

Ceny skipassów także uległy zmianie. W Austrii za 5-dniowy skipass trzeba zapłacić nawet 1 480 zł, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast Włochy i Szwajcaria zaskakują, oferując niższe ceny niż rok temu.

W zestawieniu kosztów ferii, cena ubezpieczenia narciarskiego wypadła jako stosunkowo niewielki wydatek. Ceny jednodniowej polisy narciarskiej wahały się od 8,45 zł we Francji do nieco poniżej 12 zł w Austrii. Eksperci zalecają wcześniejsze zakupienie odpowiedniego ubezpieczenia, aby uniknąć kosztownych niespodzianek w przypadku wypadku na stoku.

Czytaj też: Nie skorzystasz z Biblioteki Raczyńskich, jeśli tego nie zrobisz

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl