Więcej płacimy za mieszkanie, ale mniej za wynajem. Gdzie jest najdrożej?

Ceny mieszkań w Poznaniu poszybowały w dół, podczas gdy stawki najmu nieco wzrosły. To wynik dynamicznych zmian na rynku nieruchomości w stolicy Wielkopolski.

W Poznaniu doszło do znaczącego wzrostu cen mieszkań w pierwszym kwartale 2024 roku. Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), średnia cena transakcyjna nowych lokali wyniosła 11,7 tys. zł za mkw., co stanowi wzrost o 17,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Na rynku wtórnym średnia cena wyniosła 9 877 zł za mkw., co oznacza wzrost o ponad 13,5 proc.

Średnia oferta nowego mieszkania w Poznaniu wyniosła w pierwszym kwartale 12,3 tys. zł za mkw., co oznacza wzrost o 13,8 proc. Ceny w poszczególnych dzielnicach różniły się znacznie. Najdroższe lokale można znaleźć na Sołaczu, gdzie średnia cena wynosiła ponad 17 tys. zł za mkw. Wysokie ceny odnotowano również na Starym Mieście (16,3 tys. zł) oraz Łazarzu (15,5 tys. zł). Z kolei najtańsze mieszkania deweloperskie znajdowały się w dzielnicach takich jak Dębiec, gdzie cena wynosiła 8,5 tys. zł za mkw., oraz na Górczynie, Ogrodach Wola i Głównej.

Zróżnicowanie cen w dzielnicach

Na rynku wtórnym ceny ofertowe były bardziej jednolite, oscylując między 10 a 12 tys. zł za mkw. Najdroższe oferty używanych mieszkań pojawiły się na Ławicy, gdzie średnia cena wynosiła 12,8 tys. zł za mkw. Stare Miasto zajęło drugie miejsce z ceną 12,4 tys. zł za mkw. A Ogrody Wola były trzecie z ceną 12,3 tys. zł za mkw. W dzielnicach takich jak Rataje, Grunwald, Strzeszyn i Żegrze ceny były nieco niższe, wynosząc nieco ponad 11 tys. zł za mkw. Najtańsze oferty można było znaleźć na Piątkowie, Ostrowie Tumskim, Dębcu i Antoninku. Tam ceny wynosiły średnio od 10 do 10,5 tys. zł za mkw. W skali roku ceny na rynku wtórnym wzrosły średnio o 1,7 tys. zł. Osiągając tym samym średnią stawkę ofertową na poziomie 11,3 tys. zł za mkw.

Rynek najmu w Poznaniu

Stawki za wynajem mieszkań w Poznaniu nie wzrosły w takim samym tempie jak ceny sprzedaży. Średnia oferta wynajmu mieszkania wyniosła w pierwszym kwartale 2024 roku 2,4 tys. zł. To oznacza spadek o 0,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. W większości dzielnic stawki wynajmu oscylowały między 2 a 2,8 tys. zł. Najwyższe stawki powyżej 2,7 tys. zł odnotowano w Antoninku, Strzeszynie, Ławicy oraz na Starym Mieście. Najtańsze oferty wynajmu, nieprzekraczające 2,2 tys. zł, były dostępne na Winogradach, Głównej, Dębcu i Winiarach.

Ceny wynajmu były również zróżnicowane w zależności od wielkości mieszkania. Kawalerki i mieszkania do 60 mkw. wynajmowano w pierwszym kwartale za 2-2,5 tys. zł. Natomiast za większe mieszkania i apartamenty liczono sobie od 3,2 do ponad 4 tys. zł.

Czytaj też: PKP Cargo ma problemy finansowe. Pomoże Polregio

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl