Wielkopolska

PKP Cargo ma problemy finansowe. Pomoże Polregio

Polregio, czyli największy operator regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, rozpoczął program wsparcia nowego zatrudnienia dla pracowników PKP Cargo S.A. Obejmie do 300 pracowników.

Polregio jest znane z obsługi regionalnych połączeń kolejowych w Polsce,. Postanowiło wesprzeć PKP Cargo, jednego z największych operatorów kolejowych przewozów towarowych. W ramach programu, Polregio zaoferuje zatrudnienie do 300 pracowników PKP Cargo w różnych grupach zawodowych. Program obejmie drużyny trakcyjne, drużyny manewrowe, rewizję techniczną oraz obszar utrzymania i napraw taboru.

–  Cieszy mnie, że dwóch spośród największych operatorów kolejowych w Polsce wspiera się w tej niełatwej sytuacji. To wyraz solidarności braci kolejowej, który pokazuje, że w obliczu kryzysu potrafimy razem działać na rzecz lepszej przyszłości. Inicjatywa POLREGIO i PKP CARGO to doskonały przykład efektywnego zarządzania wyzwaniami na rynku pracy w sektorze transportu kolejowego, a także przykład owocnej współpracy spółek Skarbu Państwa – powiedział Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

PKP Cargo (fot. Łukasz Gdak)

Problemy finansowe PKP Cargo

Przypominamy, że kolejarzy spotkał trudny los, ponieważ towarowy przewoźnik zanotował w 2023 roku stratę w wysokości niemal 120 mln zł. Zarząd PKP Cargo podjął, więc decyzję o skierowaniu jednej trzeciej personelu na tzw. nieświadczenie pracy (przymusowy urlop). Pracownicy otrzymują w trakcie niego 60 proc. wynagrodzenia. Stałe zatrudnienie w Wielkopolsce i woj. zachodniopomorskim straciło ponad 400 osób.

– Cieszymy się na możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników z PKP CARGO, którzy w obliczu restrukturyzacji swojego obecnego pracodawcy mogą znaleźć bezpieczne zatrudnienie w naszej Spółce. Jest to rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom rekrutacyjnym i korzystne dla obu stron. POLREGIO nieustannie dąży do rozwoju, a dołączenie do zespołu tak doświadczonych pracowników na pewno wzmocni naszą kadrę i pozwoli na lepszą obsługę pasażerów – powiedział p.o. Prezesa Zarządu POLREGIO S.A. Marcin L. Mróz.

Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce (26 proc. udziału w rynku). Każdego dnia w Polsce na tory wyjeżdża ponad 1750 pociągów. Zatrzymują się na ok. 1950 stacjach. W 2023 roku z usług przewoźnika skorzystało blisko 100 mln pasażerów. Z kolei PKP Cargo to jeden z największych kolejowych przewoźników towarowych w Polsce. Największym pojedynczym akcjonariuszem jest spółka PKP S.A. (33,01 proc. akcji).

Maszyniści PKP Cargo przejdą do Polregio (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl