Kraj

W tym roku zmiana czasu będzie nietypowa. Wszystko przez wyjątkowy termin

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. W tym roku ma ona wyjątkowy charakter, gdyż przypada dokładnie w pierwszy dzień Wielkanocy.

Zmiana czasu

W tym roku zmiana czasu wypada w dość nietypowy czas ponieważ w Wielkanoc. Zegarki przestawimy z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że spać będziemy godzinę krócej. Warto pamiętać, że w telefonach i laptopach zmiana czasu dokonuje się automatycznie. Użytkownicy tych urządzeń nie muszą się więc tym martwić. Jednak właściciele zegarków mechanicznych lub innych nieelektrycznych urządzeń będą zmuszeni do ręcznej zmiany czasu.

Po co przestawiamy zegarki?

W Polsce zmienia się czas, aby dostosować godziny aktywności ludzi do naturalnego światła dziennego i zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Czas letni, obowiązujący od końca marca do końca października, przedłuża wieczory przez przesunięcie zegarków o godzinę do przodu. Natomiast czas zimowy, od końca października do końca marca, sprawia, że rano jest jaśniej, ponieważ zegarki przesuwamy o godzinę do tyłu. Dodatkowo, zmiana czasu ma ułatwić koordynację z innymi krajami europejskimi.

Jak pojadą pociągi

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy. W nocy z soboty na niedzielę niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Dojadą one do stacji docelowych zgodnie z przygotowanym rozkładem jazdy – czas przejazdu nie zmieni się.

Zmiana czasu obejmie ponad 40 pociągów będących w trasie. Będą to składy przewoźników: PKP Intercity, RegioJet, Polregio, Warszawskiej i Trójmiejskiej SKM, Kolei Mazowieckich, Małopolskich, Śląskich i Wielkopolskich. Wśród nich jest np. pociąg IC Uznam 81170 rel. Warszawa Wschodnia – Świnoujście, który przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o godz. 1:56 czasu zimowego, a po 5 minutach postoju wyjedzie z niej o 3:01 czasu letniego. Szczegółowe informacje o kursowaniu pociągów można uzyskać u przewoźników kolejowych np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/zmiana-czasu-na-letni-a-kursowanie-pociagow-pkp-intercity.html.

Składy wyjeżdżające w niedzielę 30 marca po godzinie 3:00 już czasu letniego, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Informacje dotyczące godzin kursowania pociągów w najbliższy weekend dostępne są m.in. na stronach przewoźników oraz w aplikacji i stronie portalpasazera.pl. Warto sprawdzić rozkład jazdy przed podróżą.

Czytaj także: Mięso z popularnej sieci sklepów zatrute plastikiem

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl