Wielkopolska

Uczniowie z Wielkopolski w gronie najlepszych młodych pisarzy w Polsce

Franciszek Dorabiała z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence,  Alex Pieczyński ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach oraz Daniel Wilczek z Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Poznaniu zostali laureatami 8. edycji. konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie jak zwykle przekazany przez Nową Erę na cele charytatywne związane ze wsparciem dla dzieci (dochód ze sprzedaży ostatniej książki pt. “Detektywi w akcji” wsparł działalność Fundacji Świętego Mikołaja).

Na konkurs przysłano aż 1531 prac –  spośród nich jury konkursowe wybrało 30 najlepszych tekstów, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w niej można znaleźć także opowiadania laureatów z Wielkopolski. Poniżej przedstawiamy ich fragmenty:

Cześć, jestem Franek, chodzę do drugiej klasy. W domu, wiadomo, Franuś, Francik, albo Franciszek, gdy coś przeskrobię… Ale w szkole jest nas dwóch: ja i drugi Franek. No więc przylgnęło do mnie Franek „D.”, tak dla odróżnienia od imiennika. Na początku mnie to denerwowało, ale z czasem przyzwyczaiłem się, są przecież gorsze przezwiska.
Myślałem, że tak już zostanie, ale od dzisiaj mam inne zmartwienie. Muszę nosić okulary. Tak naprawdę, to mogłem się tego spodziewać, w końcu i mama je nosi i czasem tata też swoje zakłada, i podobno w niczym im to nie przeszkadza. No tak, ale oni nie muszą się w nich pokazywać bandzie kumpli. Już sobie wyobrażam te komentarze: okularnik, cztery oczy, gdzie masz oksy? Nie powiem, trochę bałem się tego pierwszego wejścia. Na szczęście mam jednego kumpla, spoko koleś, mogę na niego liczyć, więc pomyślałem, że dobrze by było uprzedzić go o tej katastrofie, żeby chociaż on nie robił sobie ze mnie beki.

“Rozterki okularnika” Franciszek Dorabiała (klasa 2)


Krzyczał ktoś na mnie z każdej strony. Rozejrzałem się, a wokół mnie skakały żółte kuleczki z przeróżnymi minkami. Taka jedna z w okularach udawała ślepą. Kolejna próbowała przeskoczyć lekko zamyśloną i aż poczerwieniałą ze złości, gdy ta okazała się , że jest pełna miłości. Tych kuleczek było mnóstwo. Skakały, przeskakiwały, przewracały, zrzucały i cały czas mnie omijały, jakbym był niewidzialny, ale zarazem dla nich ważny. Czułem, że nie chcą, bym wypadł z tych kolorowych kratek. Mogłem się ruszyć tylko o jeden krok do przodu, do tyłu lub na boki. Ale niestety po drugiej stronie i już coraz bliżej mnie pojawiły się kulki
z mniej przyjemnymi zamiarami. Wyczułem, że planują jakiś podstęp.

Szach i …” Alex Pieczyński (klasa 2)

– Cześć Danielu! Mam na imię KOSM i zapraszam cię do Emotilandu!
– KOSM? – zapytał po chwili zszokowany Daniel. – W sensie skrót od nazwy mojej szkoły – Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna?
– Nieee, raczej Kosmiczna Owalna Sigma Minecrafta.
– Ja piórkuję! A co z tym Emotilandem? – dopytał Daniel.
– To kraina emocji! – wyjaśnił KOSM. – Potrzebuję pomocy, bo moja najlepsza przyjaciółka Radość została uwięziona przez Stracha, który zjada uśmiechy na śniadanie. Pomożesz?
Daniel ostatnio też szukał radości i nie mógł jej nigdzie znaleźć, a bez niej jego świat stawał się coraz smutniejszy – obowiązki, granie na instrumencie i wszystkie te ułamki z matmy zabierały mu czas na przygody i bycie bohaterem.
– Pomogę! – powiedział zdecydowanie.

“Sigma z Emotilandu” Daniel Wilczek (klasa 5)

Daniel Wilczek i Franciszek Dorabiała laureaci konkursu. fot. materiały prasowe

We wszystkich 8. edycjach konkursu wzięło udział już 21.992 uczniów z całego kraju.

czytaj także: Rusza festiwal muzyki etnicznej w Poznaniu

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl