Lato w Poznaniu. Baseny, koncerty i festiwale

Za chwilę wakacje! Poznań przygotował bogatą ofertę atrakcji, które umilą letnie dni mieszkańcom i turystom. Czekają na nas baseny, koncerty, kina plenerowe, warsztaty oraz wiele innych ciekawych wydarzeń. O to szczegóły tegorocznych letnich propozycji, które zapowiadają się wyjątkowo interesująco.

Relaks nad wodą

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) przygotowały bogaty kalendarz letnich wydarzeń, w którym nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i seniorów. Jednym z najważniejszych punktów programu są oczywiście baseny. W lipcu i sierpniu dzieci i młodzież będą mogły korzystać z poznańskich basenów za darmo. To doskonała okazja do spędzenia aktywnie czasu, ochłodzenia się w upalne dni i nauki pływania.

Nie tylko młodzi mieszkańcy znajdą dla siebie zajęcie w czasie wakacji. Seniorzy mogą wziąć udział w zajęciach z nordic walking nad Maltą i na Golęcinie. Dodatkowo, dla najstarszych przygotowano specjalne sesje aerobiku, gry w brydża i szachy, a także zajęcia plastyczne, na które mogą zabrać wnuki. Wszystko to za symboliczną złotówkę.

Na liście znalazły się również cztery spływy kajakowe. Pierwszy z nich odbędzie się 29 czerwca na rzece Wełnie, na odcinku Ruda-Jaracz, liczącym około 12 km. Kolejny spływ zaplanowano na 6 lipca na szlaku kajakowym Puszczy Zielonka, na odcinku Tuczno-Złotniczki, który liczy około 8 km. 3 sierpnia odbędzie się spływ na rzece Gwdzie, na odcinku Ptusza-Krępsko, liczący około 13 km. Ostatni spływ w tym roku zaplanowano na 24 sierpnia na rzece Warta, na odcinku Luboń-Czerwonak, który liczy około 18 km. Każdy z tych spływów to doskonała okazja do poznania uroków przyrody i spędzenia aktywnie czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Warto zauważyć, że rozpoczął się sezon na kąpieliska w Poznaniu. Można teraz korzystać z kąpieli w jeziorze Kierskim (w Krzyżownikach i przy ul. ks. E. Nawrota), Strzeszynku oraz Rusałce. Kąpieliska będą czynne od godziny 10:00 do 18:00. Każde z nich będzie miało minimum dwóch ratowników, z wyjątkiem Kiekrza, gdzie dyżur będzie pełniło trzech ratowników.

Jezioro Maltańskie w poznaniu
fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl

Tramwaj wodny po Warcie

Do 1 września 2024 roku w każdą sobotę i niedzielę statek wycieczkowy „Bajka” kursuje jako Tramwaj Wodny Poznań. Jest to atrakcja dla każdego – rejs statkiem po Warcie to wyjątkowy sposób na zwiedzanie miasta z innej perspektywy. Niestety, ze względu na przebudowę brzegów, cztery przystanki (Politechnika, Rataje, Wilda oraz Szeląg) są wyłączone z eksploatacji, jednak tramwaj wodny będzie kursował na dwóch trasach: północnej i południowej. Bilety będą dostępne u załogi statku na 10 minut przed rejsem, bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Koszt rejsu na całej trasie, trwającego około 1,5 godziny, wynosi 20 zł za osobę. Można również zdecydować się na krótszy fragment trasy (odcinek Katedra-Chwaliszewo) za 5 zł. Dzieci do 3. roku życia pod opieką dorosłych mogą korzystać z rejsów bezpłatnie.

Rzeka Warta (fot. Łukasz Gdak / zdj. ilustracyjne)

„Łazarskie Lato” pełne wrażeń

Mieszkańców Łazarza czeka lato pełne atrakcji. „Łazarskie Lato”, które rozpoczęło się 13 czerwca, oferuje bogaty program rodzinnych wydarzeń przez całe wakacje. Od wtorku do piątku w godzinach 14.00-20.00, w soboty od 12.00 do 21.00, a w niedziele od 12.00 do 19.00, wszyscy chętni będą mogli cieszyć się różnorodnymi aktywnościami. Choć zabawa potrwa do końca sierpnia, organizatorzy zapowiadają, że niektóre atrakcje będą kontynuowane również we wrześniowe weekendy.

fot. Łukasz Gdak

Festiwalowe lato w Poznaniu

W Poznaniu nie zabraknie także muzycznych emocji. Popularna wakacyjna trasa koncertowa „Santander Letnie Brzmienia” po raz piąty wyrusza latem w podróż po kraju. W ramach tej trasy, 30 i 31 sierpnia, w Parku Cytadela stanie druga scena – NEXT FEST Stage. Wystąpią m.in. Vito Bambino, Daria Zawiałow, MROZU oraz wielu debiutujących artystów, takich jak Kasia Konstance, Niemoc, Galecki, Iwona Skwarek i duet Zuta.

Kolejnym wydarzeniem jest „Blue Summer Jazz Festival”, który odbędzie się w klubie Blue Note i na Dziedzińcu Zamkowym Centrum Kultury Zamek. Festiwal potrwa od 16 lipca do 1 września, a jego harmonogram obejmuje występy takich artystów jak Adi Oasis, Jazz Band Młynarski-Masecki, Cory Henry, Kokoroko, Poluzjanci oraz Blue Jazz Orchestra z gośćmi. Bilety na festiwal są dostępne w cenie od 136 do 190 zł.

Nie można zapomnieć o festiwalu „Rockowizna”, który odbędzie się w Poznaniu od 22 do 24 sierpnia. To trzy dni doskonałej rockowej muzyki, łączącej pokolenia. Wśród artystów, którzy wystąpią na festiwalu są m.in. Coma, Kult, Royal Republic, Nocny Kochanek, Łydka Grubasa, LemON, Hunter, Lordofon, Farben Lehre, Zenek Kupatasa, Pull the Wire i The Bill. Ceny biletów zaczynają się od 125,54 zł.

W ramach „Lata z Estradą” odbędzie się ponad 100 bezpłatnych wydarzeń kulturalnych na 16 osiedlach w Poznaniu. Wydarzenia te obejmują projekcje filmów, spektakle teatralne, warsztaty i koncerty, a ich głównym celem jest przybliżenie uczestnikom różnych kultur świata. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Podróże po kulturze: kierunek wschód” i obejmuje warsztaty z Tai Chi, origami, malowania na drewnie, wyplatania dywanów oraz zajęcia rękodzielnicze związane z kulturą wschodnich sąsiadów Polski.

fot. Sylwia Klaczyńska

Wiele atrakcji na poznańskiej Wildzie

Wakacyjne kino plenerowe na poznańskiej Wildzie już się rozpoczęło. Motywem przewodnim tegorocznych pokazów jest tematyka kulinarna. Filmy o gotowaniu, spotkaniach przy stole i wspólnym celebrowaniu przyrządzania potraw będą wyświetlane podczas wtorkowych wieczorów. Każdy pokaz filmowy rozpocznie się od prelekcji prowadzonych przez filmoznawców. Seanse będą odbywać się w czwartki o godzinie 21:30 i potrwają do 25 lipca włącznie.

Letnie soboty na Wildzie będą dedykowane najmłodszym mieszkańcom miasta. Na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowane zostaną rozmaite kreatywne warsztaty dla dzieci. Pierwsze takie wydarzenie odbędzie się 22 czerwca, a tego dnia najmłodsi zobaczą również Teatr Plenerowy Zielona Grupa. Kolejne spektakle teatralne dla dzieci zaplanowano na 13 lipca i 10 sierpnia, a warsztaty z literaturą odbędą się 27 lipca i 17 sierpnia.

Niedziele na Wildzie zapowiadają się bardzo muzycznie. Na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie można wysłuchać koncertów młodych poznańskich artystów, co zapewni mieszkańcom miasta mnóstwo kulturalnych wrażeń.

Dodatkowo, niedługo na Wildzie rozpocznie się „Lato na Madelinie”. Ta impreza potrwa przez całe wakacje, od wtorku do niedzieli. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, o godzinie 11.00. Podczas niego dzieci czekają pokazy taneczne, występy iluzjonisty, gimnastyka i wiele innych atrakcji. Od tego momentu te wydarzenia będą odbywać się regularnie.

Festyn wrócił po pandemicznej przerwie. Poznaliśmy posiadaczki najdłuższych warkoczy
fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl

Podróże wąskotorową kolejką Maltanka

Nie można zapomnieć o jednej z największych atrakcji dla dzieci – wąskotorowej kolejce Maltanka. Ta popularna atrakcja jeździ po okolicach Jeziora Maltańskiego, oferując niezapomniane przeżycia dla całej rodziny. Przejażdżka kolejką to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i cieszenie się widokami poznańskiej przyrody.

Źródło: Kolej Parkowa Maltanka FB

Zobacz miasto z góry

Wakacje to świetny czas, aby zobaczyć Poznań z innej perspektywy. Warto odwiedzić więc kilka wyjątkowych punktów widokowych. Z wieży Zamku Królewskiego na Górze Przemysła, odbudowanej w 2013 roku, można podziwiać Stary Rynek jak na dłoni, a wieża ta jest dostępna także dla osób poruszających się na wózkach. Z Galerii MM, wyróżniającego się nowoczesnym designem, roztacza się widok na niemal całe Stare Miasto. To idealne miejsce na relaks przy kawie. Warto także odwiedzić taras na dachu Bramy Poznania, który oferuje ciekawą perspektywę na miasto. Na południu Poznania znajduje się park Szachty z charakterystyczną wieżą widokową, skąd można zobaczyć panoramę miasta. Natomiast na północnym krańcu Dziewicza Góra, popularna wśród biegaczy i rowerzystów, oferuje widoki, które pozwalają poczuć się jak w górach.

Czytaj także: Gwiazdka Michelin w Poznaniu zachowana. To nie jedyny powód do dumy [LISTA]

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl