Tysiące osób skorzystało z Punktu Profilaktyki Intymnej

Blisko 3 tysiące osób skorzystało w minionym roku z działającego przy POSUM Punktu Profilaktyki intymnej. Wśród pacjentów byli także mężczyźni, którzy mogą tam wykonać badania profilaktyczne wykrywające raka prostaty.

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 r., a od 2021 roku mieści się w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, przy Al. Solidarności 36. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

W 2022 roku do punktu przyszło aż 2 815 osób (telefonicznie zgłosiło się jeszcze więcej – aż 3089, ale nie wszyscy ostatecznie dotarli na wizytę). Większość z nich stanowiły kobiety. Zrealizowano 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tyle samo wykonało badanie PSA, które pozwala szybko wykryć raka prostaty. 

– Punkt Profilaktyki Intymnej był strzałem w dziesiątkę – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziś widać już wyraźnie, że jest to miejsce, w którym każdy, niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań, czy stopnia sprawności, może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni.

Aby umówić się na wizytę, należy zarejestrować się, dzwoniąc pod numer 61 647 77 25 (czynny przez całą dobę). Rejestracja osobista w ośrodku możliwa jest w godzinach od 7:30 do 19:00 na oddziale ginekologii. 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl