Tramwaje mają mieć pierwszeństwo

Jeszcze sprawniejsza i szybsza komunikacja miejska — to chyba marzenie każdego poznaniaka. Do Urzędu Miasta trafiła właśnie interpelacja w tej sprawie. Dotyczy ona ustanowienia priorytetu w przejazdach dla tramwajów. Zmiana ma ograniczyć opóźnienia komunikacji miejskiej.

Na jakich trasach występują największe opóźnienia?

Nawet kilkuminutowe opóźnienia w przyjazdach tramwajów linii numer 3, 5 i 17 bywają irytujące dla poznaniaków. W odpowiedzi na zgłaszane przez mieszkańców problemy, radny Paweł Sowa wystosował interpelację. Chodzi głównie o tramwaje kursujące na trasie przez skrzyżowanie Matyi/Towarowa, gdzie kursują linie nr 5 i 17. Problem pojawia się np. na skręcie z przystanku Poznań Główny w Towarową. Jeśli motorniczowie nie trafią w cykl, wówczas tramwaje czekają nawet 2 minuty. Komplikacje występują także na Rondzie Kaponiera, przy skręcie z ul. Roosevelta na Most Teatralny – trasa linii nr 3 oraz na Rondzie Jana Nowaka – Jeziorańskiego i Moście Królowej Jadwigi.  

W interpelacji radny poprosił o rozwiązanie problemu, który nie tylko wpływa na utrudnienia dla mieszkańców i motorniczych, ale również może powodować dodatkowe koszty w postaci np. większego poboru prądu. 

Co odpowiada Urząd Miasta?

Na interpelację radnego Miasto odpowiedziało dość ogólnie. Według urzędników opóźnienia powodują np. przejścia dla pieszych. Uważają, że wprowadzenie bezwzględnego priorytetu tramwajów mogłoby prowadzić do powstawania korków samochodowych na wielu drogach.

Miasto obiecuje jednak pewne inwestycje, które mają rozwiązać niektóre ze zgłaszanych przez Sowę problemów. Przykładem jest skrzyżowanie ulic Matyi i Towarowej, gdzie kursuje linia 5 i 17. W tym roku ma zostać zmodernizowana urządzenie sterownicze na Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zmiana ma poprawić funkcjonowanie linii nr 1.  

Miasto ma też analizować monitoring miejski i dane. Te omawiane mają być na posiedzeniach zespołu.

– W miarę możliwości zarekomenduje on odpowiednie zmiany w organizacji ruchu oraz infrastrukturze drogowej – odpowiedział Urząd Miasta na interpelację radnego Pawła Sowy. 

Czytaj także-Juwenalia Poznań 2024. Znamy pełny line-up. Od rapu po rock

źródło –poznan.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl