To ostatnia taka szansa w Poznaniu. Obraz odnaleziono po 133 latach, wkrótce zniknie

Kilka dni pozostało, by zanurzyć się w atmosferze „Wieczoru letniego”. Obrazu namalowanego przez Józefa Chełmońskiego. To wyjątkowe dzieło, które przez lata było uznawane za zaginione, odzyskało Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnej okazji, aby popodziwiać dzieło w stolicy Wielkopolski nie będzie przed 2025 rokiem.

Na czerwcowej aukcji sztuki dawnej w Desa Unicum wydarzyło się coś niezwykłego – Muzeum Narodowe w Poznaniu nabyło obraz „Wieczór Letni” autorstwa Józefa Chełmońskiego, namalowany w 1875 roku. To dzieło, które zniknęło na przestrzeni lat. Pojawiło się na rynku sztuki po 133 latach nieobecności. Kupiono je dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Łukasz Gdak

Misterny realizm

Obraz „Wieczór letni” to arcydzieło realistycznego malarstwa. Przedstawia spokojną scenę wieczoru w pokoju, gdzie promienie księżyca przesączają się przez okno. W środku pokoju siedzi młoda kobieta. Obraz emanuje romantyzmem i liryzmem, co czyni go niezwykle wyjątkowym w dorobku Chełmońskiego.

Kompozycja obrazu jest pełna symboliki i tajemnic. Przedstawienie wnętrza pokoju z otwartym oknem, a także drugiego pomieszczenia za drzwiami, wprowadza widza w niepokojącą narrację. Obecność postaci mężczyzny i psa zmienia znaczenie sceny odpoczynku w coś znacznie bardziej enigmatycznego. Obraz jest pełen detali, które prowokują do głębszego zastanowienia się nad jego przesłaniem.

fot. Łukasz Gdak

Ostatnia szansa na oglądanie

Na niedzielę 8 października, ostatni dzień pokazu muzeum przygotowało coś wyjątkowego. Wykład „Chełmoński okiem znawcy” wygłosi Tadeusz Matuszczak, ekspert od twórczości Józefa Chełmońskiego. To doskonała okazja, aby poznać dzieło mistrza z perspektywy eksperta. Wykład rozpocznie się o godz. 11.15.

W związku z prezentacją obrazu „Wieczór Letni” i zaplanowanym remontem budynku, Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało atrakcyjną ofertę dla zwiedzających. Karnet w cenie 26 złotych umożliwia wejście do dwóch placówek – Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Co w weekend w Poznaniu? Liczne atrakcje w całym mieście

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl