Enter Enea Festival. 4 dni koncertowania w tym 1 dzień za darmo

Tegoroczna, 14. edycja Enter Enea Festival odbędzie się od 26 do 29 maja nad Jeziorem Strzeszyńskim. W poniedziałek organizatorzy wspomną Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego twórczość poprzez minutę ciszy i wspomnienie utworów i poprzedniej edycji, na której wystąpił nestor polskiego jazzu.

Każda edycja Enter Enea Festival jak przekonują organizatorzy, jest specjalna i niepowtarzalna. W tym roku odbędzie się 10 koncertów, z czego, aż 6 to artyści sprowadzeni z USA, w tym nominaci nagród Grammy. „Jednak to nie ich liczba się liczy, a jakość” – dodają twórcy.

– Mój ulubiony koncert zawsze jest ten niedzielny, czyli bezpłatny, dla szerszej publiczności. Cieszy mnie, że organizatorzy otwierają się na wszystkich. Dla mnie to najważniejszy festiwal jazzowy w Poznaniu. Po frekwencji widać, że mieszkańcy cenią i potrzebują tego festiwalu – powiedział Jędrzej Solarski.

W niedzielę, 26 maja odbędzie się pierwszy koncert w ramach programu niebiletowanego. O godz. 18 na scenę wyjdzie ShataQS z gościnnym udziałem Leszka Możdżera. W programie też spektakl wizualny Philippe’a Quesne’a / Vivarium Studio pt. „Krety”.

– Festiwal Enter Enea jest niepowtarzalny. Pierwszy dzień jest niebiletowany. Zaprosiliśmy moją przyjaciółkę z Wrocławia, która wyraża muzycznie treści duchowo-rodowe. Poszukuje wiedzy słowiańskiej, zaprzeszłej, ale wykonuje to w wersji współczesnej. Czym jest życie i jak wibracja wpływa na ludzi? Czy jesteśmy tylko odbiornikami, czy też nadawcami? Na te pytania odpowiemy muzycznie – zapowiedział Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu.

Natomiast o godz. 20 inauguracja wystawy Krzysztofa Maniaka pt. „52°27’36.6”N 16°49’48.6’E”, a o godz. 20.30 wernisaż wystawy „Przy ziemi” w ABC Gallery.

– Twórczość Leszka Możdżera jest wybitna. Tydzień temu uczestniczyłem w jego koncercie pt. „Komeda” i było to wydarzenie niesamowite. Dzięki jego renomie udaje się na Enter Enea zaprosić niezwykłych muzyków. Dzięki temu w Poznaniu bardzo dużo się dzieje, co więcej w otoczeniu pięknej przyrody. Żadne nośniki elektroniczne nie zastąpią możliwości słuchania koncertów na żywo. Poznań ma szansę być stolicą jazzu, a ja bym chciał się wyróżnić w ten sposób od Zakopanego – powiedział, żartując na końcu Jacek Jaśkowiak.

Główne koncerty Enter Enea Festival 2024

W poniedziałek, 27 maja wystąpi Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra (godz. 19.30), Jesus Molina (godz. 21) i Natalie Tenenbaum z gościnnym udziałem Leszka Możdżera (godz. 22.30).

– Gard Nielssen to świetny kilkudziesięcioosobowy zespół muzyków improwizujący. Jesus Molina to wybitny, młody muzyk, genialny pianista, który przyjedzie z nowym składem zagrać bardzo radosny koncert. Natomiast przejście w świat pianistyki z Nowego Jorku zapewni nam Natalie Tenenbaum. Zagramy razem, ale nie chciałbym, żeby całość tak wyglądała, ponieważ ona jest tak świetna, że musi zagrać dużą część sama – zapowiedział Możdżer.

We wtorek, 28 maja zaprezentuje się Brandee Younger Trio (godz. 19.30), Atom String Quartet & Leszek Możdżer hommage a Penderecki (godz. 21) i Joey Calderazzo John Patitucci Dave Weckl Trio (godz. 22.30).

– Brandee przyleci do nas z Los Angeles z harfą. O godz. 21 zagra Atom String. Graliśmy już razem w Rzymie. To będzie koncert dosyć awangardowy, ale trafiający do publiczności, o czym przekonaliśmy się we Włoszech. Później najwyższa liga muzyczna, czyli John Patitucci. Walczyliśmy o ich udział trzy lata – dodaje Możdżer.

Na ostatni dzień festiwalu, w środę 29 maja zaplanowano występy Lindy May Han Oh Aventurine (godz. 19.30). Później na scenę wyjdzie Kassa Overall (godz. 21) i Voo Voo & Leszek Możdzęr z premierowym materiałem (godz. 22.30).

– Koncert Voo Voo z Wojciechem Waglewskim cieszy się w social mediach największą popularnością. Ma on wspaniałe refreny, które dodaje nienachalnie, mimochodem, ale z energią. Wyjątkowo nie tylko z nim zagram, ale też zaśpiewam. Przed nim pojawi się Kassa Overall, który wprowadzi trochę lżejszego grania, a o godz. 19.30 Lindy May Han Oh z filharmonikami poznańskimi. Zależało nam, żeby skojarzyć świat lokalnych muzyków ze światową kontrabasistką – kończy opis programu artystycznego Leszek Możdżer.

Enter Enea Festival od 26 do 29 maja (fot. Łukasz Gdak)

Poznań stolicą jazzu?

Prezes Enei zapowiedział, że 10-lecie współpracy to idealny czas, aby zapewnić, że „wspierali i będą wspierać” Enter Enea Festival.

– Pod względem społeczności, miasta, kultury i obecności gwiazd festiwal jest bardzo ważny. To muzyczna uczta, na której trzeba być. To jeden z najlepszych festiwali w Polsce. A inicjatywa darmowej niedzieli pozwala skorzystać z festiwalu każdej i każdemu mieszkańcowi Poznania – powiedział prezes Enea, Grzegorz Kinelski.

Po wiosennej edycji twórcy zapowiedzieli, że na kolejne koncerty w ramach „Enter Enea Festival” nie będzie trzeba czekać roku, ale do jesieni. Wówczas kilka koncertów jazzowych odbędzie się w Sali Ziemi. Szczegóły poznamy bliżej terminu wydarzenia.

– Słuchacze Enter Enea domagali się drugiej edycji w ciągu roku. Nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć finansowo, nawet ze wsparciem miasta i Enei, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, będą około pięciu koncertów z cyklu „Enter Enea”. Zaprosimy słuchaczy do Sali Ziemi – powiedział Jerzy Gumny, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Bilety na Enter Enea Festival w cenie: 192,5 zł (jeden dzień), 448,5 zł (3-dniowy karnet). Do kupienia tutaj.

Czytaj też: Skończyła się pewna epoka. Nie będzie Ery Jazzu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl