Tej nocy nie zaśniesz i zrobisz to za darmo

W sobotę 18 maja nie pójdziemy szybko spać. Odbędzie się wówczas Noc Muzeów, na którą organizatorzy przygotowali masę atrakcji. To jedyna taka noc w roku, podczas której można odwiedzić muzea za darmo lub za symboliczną kwotę.

To wydarzenie co roku powoduje kolejki przed muzeami i instytucjami kultury. W tym roku w Noc Muzeów zaangażowało się ponad 70 placówek. Podczas Nocy Muzeów będzie można odwiedzić za darmo, lub za symboliczną kwotę muzea, galerie i instytucje oraz miejsca w okolicach Poznania. Majowa impreza odbywa się różnych miastach, nie tylko w Polsce.

Program – Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów to okazja do zobaczenia stałych i czasowych wystaw. To również szansa aby zapoznać się z ofertą przygotowaną przez muzea i galerie specjalnie na to wydarzenie. Nie sposób wymienić wszystkie instytucje, które zaangażowały się w tegoroczną edycje. Oprócz największych i najbardziej rozpoznawalnych placówek, w tegorocznej edycji pojawią się mniejsze, oddolne inicjatywy, z równie ciekawym programem dla swoich gości. Cały program Noc Muzeów dostępny jest na stronie internetowej. My przybliżmy niektóre z wydarzeń tegorocznej edycji.

Muzeum Narodowe w Poznaniu udostępni dla swoich gości wszystkie czynne oddziały od godziny 17 do 1. Wyjątkiem będzie Muzeum Pałacu w Rogalinie, które czynne będzie od godziny 12 do 20, a program nocny rozpocznie się tam o godzinie 16. Bilety wstępu do oddziałów Muzeum Narodowego będą dostępne online w cenie 2 zł. W programie znalazły się: spotkania z kuratorami, warsztaty i wykłady.

Jednym z wydarzeń będzie oprowadzanie po wystawie czasowej „Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku”. Spotkanie to przygotowała kuratorka wystawy, Anna Borowiec. Wydarzeniem towarzyszącym będzie gra miejska przygotowana przez studentki UAP i Instytut Historii Sztuki UAM. Kartę niezbędna do gry będzie można pobrać w punkcie informacyjnym przed wejściem na wystawę w holu starego gmachu. Gra rozpocznie się o godzinie 17, natomiast oprowadzanie kuratorskie odbędzie się o godzinach 19, 20:30 i 22:00.

Podczas Nocy Muzeów będzie okazja do zobaczenia nowej wystawy Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. To „Precjoza”, czyli siedemnaście dzieł sztuki zakupionych w 2023 roku. Skoro mowa o nowościach to będzie można również zobaczyć otwarte niedawno podziemia ratusza, a w nich nową stałą ekspozycję „Poznań przed Quadro”. Na czas Nocy Muzeów w ratuszowej kawiarence powstanie kameralne kino, gdzie wyświetlony zostanie film opowiadający o ratuszu i samym Poznaniu.

W Nocy Muzeów uczestniczy również Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Jednym z głównych wydarzeń przygotowanych przez artystów będą Osobliwości – „Haute couture” by UAP, czyli nietypowy pokaz mody. Odbędzie się on o godzinie 20:30 w Atrium UAP w budynku B.

– W tegorocznym programie naszej uczelni będzie m.in. druga edycja pokazu form ubioru, czyli „Osobliwości – Haute couture by UAP”. Będzie to właściwie spektakl teatralny, zaprezentowany w specjalnie przygotowanyej scenografii oraz specjalnej warstwie ruchowej. Będą również specjalne światła i oczywiście formy ubioru. W zeszłym roku kolejna aby zobaczyć to wydarzenie rozpoczynała się już na Alejach Marcinkowskiego. Pokazało to, że to wydarzenie unikatowe i niespotykane – powiedział Piotr Grzywacz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

Pozostając w temacie mody – Noc Muzeów odbędzie się także w Centrum Kultury Zamek. W ostatnim czasie, w zamkowej przestrzeni, jednym z głównych tematów jest przyglądanie się modzie i jej znaczeniu. 18 maja będzie więc okazja do zapoznania się z aktualnymi wystawami w CK Zamek oraz uczestnictwa w Babim Targu, czyli wydarzeniu dla fanów vintage. Oprócz tego, w Kinie Pałacowym będzie można zobaczyć cztery seanse.

– W tym roku spodziewamy się kolejek. Jesteśmy otwarci dla gości od godziny 10:00 do północy. CK Zamek krąży wokół świata mody. Na tym opiera się główna wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” oraz wystawy jej towarzyszące. W tym roku odbędzie się Babi Targ Vintage w CK Zamek dla entuzjastów vintage. Do północy będzie działało także nasze Kino Pałacowe, gdzie wyświetlimy cztery seanse – mówi Maja Męczyklaska z CK Zamek.

Na zamku i w pałacu

Poznańska Noc Muzeów odbędzie się również poza granicami miasta. Będzie można odwiedzić Zamek w Gołuchowie i Pałac w Rogalinie, które są częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W Zamku w Gołuchowie podczas Nocy Muzeów odbędą się oprowadzania, usłyszeć będzie można opowieści, a także wziąć udział w wieczornym spacerze – miejscu spoczynku Izabeli Działyńskiej. Do Pałacu w Rogalinie, 18 maja, można udać się nieco wcześniej, ponieważ już o godz. 16. W programie pałacowym znajdziemy oprowadzania m.in. po galerii malarstwa, powozowni, parku i ogrodzie oraz galerii antenatów i gabinecie londyńskim. Liczba miejsc na oprowadzania jest ograniczona, a bilety dostępne są wyłącznie na platformie ToBilet.pl

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Wygrana w nim, to najwyższe uznanie za osiągnięcia w polskim muzealnictwie. Zgłoszono tam dwa poznańskie projekty | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl