Wygrana w nim, to najwyższe uznanie za osiągnięcia w polskim muzealnictwie. Zgłoszono tam dwa poznańskie projekty

„Sybilla” to konkurs z ponad czterdziestoletnią tradycją. Wygrana w nim, to najwyższe uznanie za osiągnięcia w polskim muzealnictwie. W tym roku nominowane są dwa poznańskie muzea. Czekając na werdykt jury, który ogłoszony zostanie 22 maja, można wziąć udział w plebiscycie publiczności. To okazja do zagłosowania na ulubioną wystawę, projekt lub inwestycję.

To konkurs na który czekają muzea w całej Polsce. „Sybilla” odbywa się od ponad czterdziestu lat. Sama nominacja do tej nagrody jest sporym osiągnięciem. Niemniej muzealnicy wyczekają na 22 maja, kiedy to zostaną ogłoszeni laureaci tegorocznej edycji. Gala odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. W 44. edycji konkursu nominowane są dwa poznańskie muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Narodowe w Poznaniu, które nominowane jest kategorii „konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury”, za wystawę „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego”. Natomiast o nagrodę w kategorii „projekty naukowo – badawcze” powalczy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu z książką „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk”.

– Muzeum Narodowe w Poznaniu bierze rokrocznie udział w konkursie Sybilla. W historii zdarzały się nam zarówno wyróżnienia jak i pierwsze nagrody. W tym roku bierzemy udział w kategorii „konserwacja i ochrona dziedzictwa kulturowego” z wystawą „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego”. Otworzyliśmy tę wystawę pod koniec 2022 roku. Trwała niemal przez cały rok 2023. Pokazaliśmy obrazy, które przyjechały do Muzeum Narodowego w Poznaniu krótko po wybuchu wojny w Ukrainie. Celem wystawy było zwrócenie uwagi na to jak wielkim zagrożeniem również dla dziedzictwa kulturowego i sztuki jest wojna. Cieszymy się, że ta wystawa została doceniona, ponieważ poznańskie muzeum było pierwszym, które zwróciło uwagę na konieczność ratowania dziedzictwa kulturowego. W tym przypadku polskiego dziedzictwa kulturowego przechowywanego w lwowskim muzeum. Robiąc wstawę mieliśmy nadzieję, że roczny depozyt będzie trwał krócej. Początkowo planowaliśmy pokazywać wstawę przez 4 miesiące, a trwała prawie rok. Obrazy pomimo ciągłej wojny wróciły do Lwowa i mamy nadzieję, że będą tam bezpieczne. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Były na niej tłumy. Dwa razy odwiedził nas dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki – pan Taras Woźniak. Muzeum wdało również album Malczewskiego, w którym pokazujemy zbiory lwowskie ale również naszą kolekcję. W Muzeum Narodowym w Poznaniu posiadamy jedną z najwybitniejszych kolekcji Malczewskiego. Tworzą ją zbiory własne muzeum oraz depozyt Fundacji im Raczyńskich prze MNP. Edward Aleksander Raczyński, był mecenasem i kolekcjonerem dzieł Jacka Malczewskiego. Malarz był gościem w rogalińskim pałacu. Na wielu obrazach mistrza można odkryć wielkopolskie pejzaże z okolic Rogalina – mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

Plebiscyt publiczności

Czekając na werdykt jury można wziąć udział w plebiscycie publiczności. Online może zagłosować na nominowaną, ulubioną wystawę, inwestycją lub projekty badawcze, edukacyjne lub konserwatorskie. Łącznie w tegorocznej edycji jest ich osiemnaście. Głosy publiczności będą zbierane do 20 maja. Link do głosowania – 44. Konkurs „Sybilla”. Plebiscyt publiczności.

– Publikacja, która bierze udział w konkursie Sybilla, jest poświęcona jest sylwetce profesora Józefa Kostrzewskiego. Jest on ikoniczną postacią jeśli chodzi o polską archeologię. Publikacja nosi tytuł „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk”. Powstała ona pod piórem dwójki archeologów Jarmili Elżbiety Kaczmarek i Andrzeja Prinke. Książka promowana jest początku tego roku. Staramy się ją propagować w środowisku, jej plik PDF dostępny jest na stornie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Sama treść publikacjo to bardzo pogłębione studium biografii profesora Kostrzewskiego, z aspektami tego jak dochodził do swoich archeologicznych zainteresowań. O tym jak przebiegało jego życia i jak wyglądała jego edukacja. Profesor zajmował się w dużej mierze wykopaliskami w Biskupinie. On jako pierwszy z archeologów pojawił się na wezwanie tamtejszego nauczyciela, Walentego Szwajcera. Odkrył tam pozostałości osady z kręgu kultury łużyckiej. To jest filarowa sprawa dotycząca jego działań. Spektrum jego zainteresowań jest szerokie. Ma swoje udziały m.in. badaniach na terenie Białego Potoku. Badał tereny Wielkopolski i województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest to postać ikoniczna, która propaguje różne badania archeologiczne np. archeologię lotniczą. Ma również swoje zasługi na niwie muzealnictwa. Współpracuje w jednostkach, które współtworzą zręby muzealnictwa w Wielkopolsce. Dzięki niemu zawiązują się kolekcje. Można więc postrzegać go jako jednego z pierwszych dyrektorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – mówi Łukasz Bartkowiak Kierownik Działu Komunikacji i Promocji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu FB

W konkursie bierze udział również: Muzeum Gdańska, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Miejskie w Żorach, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Zamkowe w Malborku, Państwowe Muzeum na Majdanku, Zamek Królewski na Wawelu.

Czytaj także: Nieopodal Cytadeli powstanie apartamentowiec. To pierwszy projekt znanego architekta w naszym mieście | wpoznaniu.pl


źródło: Narodowy Instytut Muzeów | Facebook

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl