Drzewa pod budowę Teatru Muzycznego wycięte. Pojawił się nowy problem

Teatru Muzyczny w Poznaniu unieważnił czynności wyboru ofert Generalnego Wykonawcy na budowę nowej siedziby. – Zakładamy, że opóźnienia będą niewielkie. Wszystko zależy od terminu zakończenia postępowań odwoławczych – wyjaśnia nam Sonia Kobylańska-Jóźwik, rzeczniczka Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Pierwsze informacje o nowej siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu pojawiły się w 2017 roku. Według ówczesnych ustaleń inwestycja miała zakończyć się w 2023 roku. Całość kosztować miała 150 mln zł. Nikt wtedy nie przypuszczał, że nadejdzie pandemia COVID-19, a po niej atak Rosji na Ukrainę. To opóźniło całą inwestycję i wraz z rosnącą inflacją, zwiększyło też koszty budowy.

W maju 2023 roku ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę. Budżet ustalono na prawie 350 mln zł brutto. Wykonawcę chciano wyłonić do końca zeszłego roku. W listopadzie nastąpiło otwarcie kopert z ofertami. Złożyły je dwie firmy: Adamietz, które odpowiada za nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, a także Dekpol Budownictwo z Pinczyna.

Obie oferty przewyższyły budżet. Firma Adamietz o ok. 40 mln zł brutto, a Dekpol o ok. 100 mln zł brutto.

– Teatr ma zapewnione środki niezbędne do rozstrzygnięcia przetargu na zamówienie podstawowe i rozpoczęcie budowy – informował nas Andrzej Hamerski, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych.

Czytaj więcej: Co z nową siedzibą Teatru Muzycznego w Poznaniu? „Mamy pieniądze na rozpoczęcie budowy”

Co dalej z inwestycją?

Zgodnie z harmonogramem prace ziemne miały rozpocząć się w II kwartale 2024 roku. W lutym usunięto na terenie, na którym powstanie nowa siedziba krzewy i drzewa. Natomiast, jak się okazało, pod koniec stycznia br. firma Dekpol Budownictwo złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Przedstawiła zarzuty co do oceny oferty. W związku z tym anulowano czynności związane z wyborem wykonawcy.

– W związku z odwołaniem jednego z oferentów pojawiły się wątpliwości, dlatego zdecydowaliśmy się na unieważnienie czynności wyboru oferty, o czym poinformowaliśmy wszystkich Wykonawców, oraz opublikowaliśmy informację na stronie postępowania. Jest to standardowe działanie w procesie przetargowym i nie oznacza unieważnienia całego przetargu, lecz tylko końcowej jego czynności. Dodatkowo obowiązkiem Teatru Muzycznego jako Zamawiającego jest wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości – mówi nam Sonia Kobylańska-Jóźwik.

Decyzja może spowodować opóźnienie w budowie nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ta wg planów miałaby zakończyć się latem 2027 roku.

– Zakładamy, że opóźnienia będą niewielkie. Wszystko zależy od terminu zakończenia postępowań odwoławczych – dodaje nam rzeczniczka Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Czy planowanie jest rozpisanie nowego przetargu?

– Na chwilę obecną – nie. Wierzymy, że uda się tego uniknąć, ale bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze – kończy Sonia Kobylańska-Jóźwik.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu będzie pierwszym w powojennej historii Poznania całkowicie nowym budynkiem teatralnym, wzniesiony od podstaw.

Stary (obecny) budynek Teatru Muzycznego w Poznaniu (fot. Aleksander Fedorowicz/wPoznaniu)

Czytaj też: Nowe loty z Poznania na Sycylię. Za niecałe 300 zł

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl