Co z nową siedzibą Teatru Muzycznego w Poznaniu? „Mamy pieniądze na rozpoczęcie budowy”

To ma być jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Poznaniu. Od nowa wybudują nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. W ofercie przetargowej ogłoszono dwie oferty. Obie przekraczały zaplanowany na ten cel budżet. – Teatr ma zapewnione środki niezbędne do rozstrzygnięcia przetargu na zamówienie podstawowe i rozpoczęcie budowy – informuje nas Andrzej Hamerski, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych.

Po otwarciu ofert od potencjalnych wykonawców okazało się, że obie propozycje przewyższają założony budżet. Przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu ogłoszono pod koniec maja 2023 roku. Otwarcie ofert miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Obie propozycje firm, zarówno od Adamietz Sp. z o.o., jak i Dekpol Budownictwo Sp. z o.o., przekroczyły założony budżet.

Zgodnie z deklaracją Teatru Muzycznego, maksymalna kwota przeznaczona na nową siedzibę wynosiła 344 400 000 zł brutto. Jednak Adamietz zaproponował kwotę 507 972 030,93 zł, a Dekpol nawet 563 312 107,77 zł. Termin związania ofertą wynosi do 15 lutego 2024 roku.

– Cały czas trwa procedura przetargowa. Mamy nadzieję zakończyć ją na przełomie I i II kwartału tego roku, co pozwoli na podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą i rozpoczęcie prac ziemnych na początku II kwartału – przekazał nam Andrzej Hamerski, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych.

Przetarg podzielono na zamówienie podstawowe i prawa opcji. – Teatr ma zapewnione środki niezbędne do rozstrzygnięcia przetargu na zamówienie podstawowe i rozpoczęcie budowy. Równolegle trwają intensywne prace, których efektem ma być zapewnienie finansowania niezbędnego do zamknięcia budżetu na realizację pozostałych etapów inwestycji – dodał Hamerski.

Harmonogram inwestycji układa się następująco:

  • I/II kwartał 2024 roku: Wybór Generalnego Wykonawcy, podpisanie umowy i zakończenie procedury przetargowej.
  • II kwartał 2024 roku: Rozpoczęcie prac ziemnych i projektowych (projekt wykonawczy).
  • II kwartał 2024 roku – II kwartał 2027 roku: Prace budowlane i wykończeniowe.
  • III kwartał 2027 roku: Odbiór budynku, przeprowadzka do nowej siedziby.
  • Wrzesień/październik 2027 roku: Pierwsza premiera w nowej siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu to wyjątkowe przedsięwzięcie. Ma zapewnić artystom, wszystkim pracownikom i widzom dostęp do największego teatru muzycznego w Polsce. Nowy budynek będzie usytuowany w samym sercu Poznania, na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośna.

Nowoczesny gmach pozwoli na przeprowadzanie spektakli na dwóch różnych scenach, z główną sceną mogącą pomieścić około 1200 widzów. Dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a teatr muzyczny w Gdyni – 1100. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Technologiczne innowacje, takie jak dwupoziomowe zapadnie, głębokie kule i obrotowa scena mają zapewnić możliwość realizacji wydarzeń artystycznych o ogromnym rozmachu. Będzie sala kameralna, restauracyjna z salą bankietową i obszernym zapleczem. Dodatkowo powstanie Park Wody i Muzyki zasilany wodą retencjonowaną z dachu.

Co więcej, nowy Teatr Muzyczny nie tylko będzie nowoczesny pod względem technologicznym i architektonicznym, ale także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkim widzom zostanie zapewniona wygoda i dostępność. Włącznie z miejscami w widowni oraz specjalnymi zestawami słuchawkowymi dla osób z problemami ze słuchem czy wzrokiem.

Teatr Muzyczny w Poznaniu - wizualizacja
Wizualizacja nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu (fot. Teatr Muzyczny w Poznaniu)

Czytaj też: Juwenalia Poznań 2024. Będzie „problem” na scenie

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl