Szukasz chłodu w cieniu drzew? Odwiedź te wielkopolskie lasy

Wypoczynek nad jeziorem to niejedyny sposób na spędzenie upalnych dni. Doskonałym wyborem dla wielbicieli przyrody będzie wycieczka do lasów, które w upalne dni znacznie schładzają temperaturę powietrza pomiędzy drzewami.

Wielkopolska jest porośnięta lasami w ponad dwudziestu pięciu procentach powierzchni. W województwie jest kilka obszarów, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na walory przyrodnicze i turystyczne. Z propozycji wielkopolskich leśników wybraliśmy cztery obszary, które warto odwiedzić.

Ptasia Dolina i królestwo dębów w Antoninie

Na południu Wielkopolski warto wybrać się do lasów Antonina. Tutejsze rozlewiska rzeki Baryczy słyną w całej Europie z ogromnej liczby ptasich gatunków. W Ptasiej Dolinie żyje ich ponad trzysta z czego siedemdziesiąt to okazy zagrożone. Nadleśnictwo zbudowało specjalną platformę widokowa skąd można podpatrywać życie zwierząt.

Niemniejszą popularnością cieszą się antonińskie dęby. To drugie największe skupisko tych drzew w Polsce. W dolinie Baryczy rośnie ich ponad dwieście pięćdziesiąt. Najstarszy okaz pamięta czasy wojen z Krzyżakami. Gratką dla miłośników zabytków będzie też położony w Antoninie pałac myśliwski książąt Radziwiłłów.

Lasy Czerniejewa

Puszcza wokół Czerniejewa składa się z dwóch parków krajobrazowych, lednickiego i promieńskiego. W pierwszym z nich oprócz urokliwych lasów i pól znajdziemy również wyjątkowe jezioro Lednickie. To obszar o ogromnym bogactwie historycznym. Na wyspie pośrodku akwenu znajdują się ruiny palatium. Ostrów Lednicki był jednym z najważniejszych grodów pierwszych Piastów. Część historyków uważa, że jest to prawdopodobne miejsce chrztu Polski.

W parku krajobrazowym Promno znajduje się wiele jezior nad których brzegami wytyczono wygodną i szeroką trasę rowerową. Ścieżka ma ponad siedemnaście kilometrów długości. W lasach nie brakuje polan piknikowych. W Czerniejewie znajduje się również okazały barkowy pałac wraz z rozległym parkiem.

Kraina stu jezior

Na północny-zachód od centrum Wielkopolski znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy zwany również krainą stu jezior. Rozległe lasy są częścią Puszczy Noteckiej, która charakteryzuje się pagórkowatym terenem. Malowniczy krajobraz przed tysiącami lat wyrzeźbił lodowiec, który pozostawił po sobie wiele jezior. Największe z nich, jezioro Chrzypskie na powierzchnię ponad 300 hektarów.

Na terenie leśnictwa Lichwin znajduje się wieża widokowa, ze szczytu której możemy podziwiać pofałdowany teren lasów Sierakowa. W sercu regionu znajdują się dwa miejsca warte odwiedzenia. Miłośnicy zabytków ucieszą się z wizyty w częściowo odbudowanym zamku Opalińskich w Sierakowie. Natomiast fani jeździectwa docenią stuosiemdziesięcioletnią stadninę ogierów.

Wielkopolskie leśne piramidy

W lasach, które otaczają Koło znajdują się wyjątkowe obiekty archeologiczne. Pomiędzy drzewami wznoszą się grobowce, która są o prawie tysiąc lat starsze niż słynne egipskie piramidy. W rezerwacie przyrodniczym znajduje się łącznie sześć takich konstrukcji. Wewnątrz do dzisiaj spoczywają pochowani w nich ludzie. Budowle świadczą o osadnictwie na terenach wielkopolski na 4000 tysiące lat przez narodzinami Mieszka I. Pomiędzy wiekowymi piramidami wiedzie specjalna ścieżka dydaktyczna.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl