Sztuka młodych artystów na dziedzińcu urzędu miasta. Chodzi o Strzeleckiego

Studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zaprezentowali plakaty nawiązujące do Pawła Edmunda Strzeleckiego. Prace można oglądać na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim.

Prace nawiązujące do życiorysu Pawła Edmunda Strzeleckiego stworzyli studenci pierwszej Pracowni Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. 

Podróżnik z Poznania

Strzelecki urodził się 20 lipca 1797 roku. To pierwszy Polak, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Najwyższy szczyt w Alpach Australijskich nazwał nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki. Chętnie angażował się w działania dobroczynne m.in. pomagając dzieciom podczas Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł w1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 jego prochy zostały sprowadzone do Polski i  i złożono je w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. W Poznaniu uczczono go dwoma pomnikami. W 2023 roku minęło 150 lat od śmieci podróżnika. Miniony rok, decyzją Rady Miasta Poznania, był rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.

fot. poznan.pl

Na wystawie swoje prace zaprezentowali: Aleksandra Rybowska, Aleksandra Kozak, Cristiana Niculae, Dominika Jaczewska, Jakub Franczak, Joanna Lisiecka, Julia Kuć, Karol Bachewicz, Maja Myszkowiak, Marcel Przybył, Marta Ramón Garrido, Nataliia Hordiienko, Natallia Shkraba, Oliwia Modzelewska, Patrycja Walczak, Zuzanna Kaczmarek. 

Czytaj także: Bzy zakwitną niczym w piosence Fogga | wpoznaniu.pl

źródło: Strzelecki na plakacie

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl