Szkodliwa wypowiedź Kaczyńskiego? “Mężczyźni uzależniają się od alkoholu po 20 latach picia”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonuje, że alkoholizm u mężczyzn pojawia się dopiero po 20 latach picia. Tymczasem jest to choroba, której pierwsze fazy mogą przejawiać się już u młodych ludzi. Takie słowa Jarosława Kaczyńskiego mogą utrudnić niektórym wyjście z alkoholizmu.

KOBIETY NIE RODZĄ, BO PIJĄ

Jarosław Kaczyński kontynuuje swoją podróż po Polsce. Wczoraj spotkał się z mieszkańcami Ełku. W pewnym momencie prezes Prawa i Sprawiedliwości został zapytany o wsparcie dla polskich rodzin. Stwierdził, że w Polsce rodzi się dużo za mało dzieci. Przyczyny tego stanu rzeczy Jarosław Kaczyński doszukał się między innymi w alkoholizmie.

Jeśli młode kobiety będą piły tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, musi pić nadmiernie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, ale kobieta tylko 2.

Prowadzący rozmowy po tej wypowiedzi rzucił jedynie, że jest to “znacząca różnica”, a później spytał prezesa, co sądzi o opozycji.

PRAWDA O ALKOHOLIŹMIE

Prawdą jest, że kobiety uzależniają się od alkoholu szybciej niż mężczyźni oraz inaczej na niego reagują. Wychwycenie momentu, w którym ktoś staje się uzależniony, jest jednak praktycznie niemożliwe. Są osoby, które piją regularnie przez wiele lat i funkcjonują w miarę normalnie, a są również tacy, którzy kończą w szpitalu psychiatrycznym. U niektórych dopiero po badaniach okazuje się, że poziom umysłowy znacząco spadł.

Warto podkreślić, że alkoholikami mogą być ludzie, które mają pracę, dom i rodzinę, a nie tylko osoby bezdomne. Uzależnienie przejawia się początkowo wzrostem, a później obniżeniem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad ilością i czasem picia oraz symptomami przy odstawieniu. Jest to choroba, która przejawia się w różnych fazach i może dotyczyć również ludzi młodych.

POMOC

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich potrzebuje pomocy w walce z uzaleźnieniem od alkoholu, możesz skorzystać ze wsparcia grupy Anonimowych Alkoholików lub skonsultować się z lekarzem. Alkoholizm to choroba śmiertelna, choć przeważnie nie znajdziemy jej w akcie zgonu. Można z tego wyjść, ale należy pamiętać, że pojawia się dużo wcześniej, niż po 20 latach picia, jak przekonuje Jarosław Kaczyński.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl