„Szczepienie otula”. Wielkopolska Izba Lekarska walczy z unikaniem szczepień

Wielkopolska Izba Lekarska rozpoczęła ambitną kampanię prozdrowotną. Chcą zmniejszyć liczbę osób unikających szczepień ochronnych. Pod hasłem „Szczepienie otula” organizowane są działania mające przeciwdziałać narastającym mitom i obawom dotyczącym szczepień profilaktycznych. Województwo wielkopolskie od lat boryka się z wysokimi wskaźnikami uchyleń od szczepień obowiązkowych.

Kampania „Szczepienie otula” ma przekonać społeczeństwo, że szczepienia stanowią fundament zdrowia publicznego. Analogicznie jak kocyk otulający dziecko, szczepienia zapewniają komfort i poczucie bezpieczeństwa, zarówno jednostce, jak i społeczeństwu jako całości. Konsekwentna realizacja szczepień obowiązkowych pozwoliła na niemal całkowite wyeliminowanie takich chorób jak polio, błonica, krztusiec czy odra. Jednak aby osiągnąć efekt odporności zbiorowej, niezbędne jest szczepienie ponad 80 proc. populacji. W przeciwnym razie choroby zakaźne mogą powrócić ze zdwojoną siłą.

Edukacja i promocja szczepień

Kampania skupia się na dwóch aspektach. Indywidualnej odpowiedzialności każdej osoby za własne zdrowie oraz odpowiedzialności zbiorowej, gdzie społeczeństwo w całości ma wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne. Wielkopolska, będąc jednym z województw z najwyższym odsetkiem uchyleń od szczepień, stara się zmienić ten niekorzystny trend poprzez pozytywne przekazy. Slogany takie jak „Szczepienie otula” mają podkreślać korzyści płynące z profilaktyki, a nie konsekwencje jej zaniedbania.

Walka z dezinformacją

Jednym z głównych wyzwań, przed którym stoją lekarze, jest konfrontacja z dezinformacją, którą szerzą ruchy antyszczepionkowe. Lekarze rodzinni oraz przyjmujący w poradniach konsultacyjnych borykają się bezzasadnym wymuszaniem dyskwalifikacji do szczepień. Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia lek. Bożena Janicka nie ma wątpliwości, że to efekt działalność ruchów antyszczepionkowych. – Są dla nas dziś największym ciężarem. Dezinformują pacjentów, manipulują różnego rodzaju doniesieniami – podkreśla.

Należy zaznaczyć, że obowiązkiem lekarzy jest stwierdzenie przeciwskazań do szczepień, jeżeli takie realnie występują.

– Absolutnie nie negujemy pewnych sytuacji, które mogą być czasowym, bądź bardzo rzadko, ale czasami trwałym przeciwwskazaniem do szczepień, ale żeby te przeciwwskazania rzetelnie ustalić, czyli żeby nie zrobić krzywdy dziecku – bo krzywdą jest również niewykonanie szczepienia – bo to narażenie na poważne choroby, którym umiemy zapobiegać – uważa dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska, lekarka przyjmująca w poradni konsultacyjnej ds. szczepień.

Działania na rzecz społeczności

Kampania „Szczepienie otula” nie ogranicza się jedynie do przekazu medycznego, ale obejmuje szeroki zakres działań. Plasterki, koszulki, kocyki czy maskotki z hasłami kampanii mają na celu wzmocnienie przekazu i utrwalenie pozytywnych skojarzeń ze szczepieniami. Wpływ na poprawę sytuacji mają również działania prawne, które przewidują kary finansowe dla rodziców, którzy unikają szczepień obowiązkowych swoich dzieci.

Edukacja lekarzy i pacjentów

Aby wzmocnić kompetencje lekarzy w zakresie komunikacji na temat szczepień, organizowane są szkolenia i konferencje naukowo-szkoleniowe. Ponadto, lekarze mają dostęp do bezpłatnych webinarów i aktualizowanego banku wiedzy, co pozwoli im lepiej odpowiadać na pytania pacjentów i rozwiewać ich wątpliwości.

Podstawową grupą, do której lekarze chcą trafić z przekazem, są młodzi Wielkopolanie w wieku 17-35, a więc rodzice lub potencjalni rodzice małych pacjentów. To od nich zależy, czy szczepienia obowiązkowe będą realizowane. Dzięki ambasadorom akcji spoza świata medycznego kampania rozprzestrzeni się w mediach społecznościowych. – To działania zaplanowane na cały rok, kolejne karty będziemy odsłaniać stopniowo – mówi doktor Karolewski.

Inicjatywa obejmie też samych lekarzy, którzy muszą potrafić w przystępny sposób odpowiedzieć na pytania pacjentów z różnych powodów obawiających się szczepienia. 8 lutego Wielkopolska Izba Lekarska zorganizowała poświęconą szczepieniom ochronnym konferencję naukowo-szkoleniową w formie hybrydowej (z dostępem dla uczestników online), do udziału, w której zarejestrowało się blisko 300 osób. W kolejnych miesiącach medycy będą mieli dostęp do bezpłatnych webinarów i aktualizowanego banku wiedzy.

Czytaj też: Styczeń pod znakiem grypy. „Ponad cztery razy więcej przypadków”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl