Gwiazdy literatury przyjadą do Poznania. Trwa plebiscyt „Książka Roku 2023”

Do końca lutego internauci mogą oddawać głosy w plebiscycie „Książka Roku 2023”. Organizatorem imprezy jest poznański portal Lubimyczytać.pl. Zwieńczeniem konkursu będzie uroczysta gala rozdania nagród w Sali Ziemi na MTP.

Co łączy Stephena Kinga, Remigiusza Mroza i Szczepana Twardocha? Każdy z nich wygrał statuetkę „Książka Roku” w plebiscycie organizowanym przez portal. Już od prawie dekady polscy mole książkowi wskazują swoje ulubione książki spośród najpopularniejszych publikacji mijającego roku. – Przez kolejne lata zmieniały się tytuły nominowanych i nagradzanych książek, ale cel plebiscytu pozostał niezmienny: promocja czytelnictwa i udowodnienie, że czytelnicy mają moc – mówi Ewa Cieślik, koordynatorka redakcji Lubimyczytać. – Decyzja, do kogo trafią statuetki nie zależy od krytyków czy jury, lecz czytelników – dodaje.

Portal z Poznania

Portal Lubimyczytać.pl to największa w polskim internecie platforma, która zrzesza miłośników książek. Czytelnicy z całej Polski nie muszą sobie jednak zdawać sprawy, że strona, na której gromadzą swoje wirtualne biblioteczki pochodzi z Poznania.

– Lubimyczytać ma siedzibę w stolicy Wielkopolski, co więcej, nasze biuro mieści się przy bardzo literackiej ulicy Juliusza Słowackiego – podkreśla Ewa Cieślik. – W tym roku współorganizatorem Plebiscytu Książka Roku 2023 jest Grupa MTP, a finał Plebiscytu odbędzie się podczas Poznańskich Targów Książki.

Literackie gwiazdy przyjadą do Poznania po statuetkę 'Książka Roku 2023′

W plebiscycie nominowanych zostało 130 książek w 13 kategoriach, od literatury pięknej do tajemniczo brzmiącej „romantasy”. O nominacji decydowała popularność książki w serwisie, jej liczba czytelników oraz ocena. Natomiast od startu głosowania, wszyskto jest w rękach internautów.

– Decyzja, do kogo trafią statuetki nie zależy od krytyków czy jury, lecz czytelników – tłumaczy Cieślik. – W tym sensie to właśnie oni są autorami sukcesu nominowanych książek i autorów – zaznacza.

W tym roku, po raz pierwszy od pandemii, odbędzie się gala wręczenia nagród zwycięzcom plebiscytu. Kogo zobaczymy 8 marca w Sali Ziemi? Tego organizatorzy nie chcą jeszcze dokładnie zdradzić. Na liście nominowanych pisarzy i pisarek z Polski są m.in. Jakub Żulczyk, Izabela Janiszewska, Jakub Małecki, Ałbena Grabowska, czy Remigiusz Mróz.

– Nominowani pisarze i pisarki wciąż jeszcze mają czas na potwierdzenie swojego przybycia. Wiemy już jednak, że na gali pojawi się kilka najgorętszych nazwisk autorów i autorek bestsellerów, o których w 2023 roku było głośno – zapewnia Ewa Cieślik.

Głosowanie w plebiscycie Książka Roku 2023 trwa do końca lutego. Swoje głosy można oddawać TUTAJ

Czytaj także: Śnieg? I co z tego, pierwsze kwiaty już kwitną

Mateusz Witczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl