Kraj

Święta to nie tylko czas spokoju. Polacy wyjątkowo odczuli też zmęczenie i problemy finansowe

Minione święta w Polsce przyniosły nie tylko radość i spokój, lecz także spore poruszenie emocjonalne, jak wynika z najnowszego badania. Zaskakujące dane ukazują, że dla ponad 22 proc. Polaków Boże Narodzenie to czas zmęczenia związanego z przygotowaniami do świąt, a prawie 18 proc. doświadczało poczucia bezsilności wobec rosnącej drożyzny w sklepach. Jakie jeszcze emocje towarzyszyły Polakom podczas świąt?

Ponad 22 proc. respondentów przyznało, że odczuwało zmęczenie związane z intensywnymi przygotowaniami do Bożego Narodzenia. To najczęściej wymieniana negatywna emocja związana z okresem świątecznym. Ekspert Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl zauważa, że przedświąteczna gorączka związana z zakupami i przygotowaniami jest coraz bardziej wydłużana. To może prowadzić do wzrostu oczekiwań i presji społecznej.

Bezsilność wobec drożyzny

Na drugim miejscu rankingu negatywnych uczuć jest bezsilność związana z rosnącą drożyzną w sklepach, którą odczuwało blisko 18 proc. badanych. To zjawisko odzwierciedla szersze obawy związane z niestabilnością ekonomiczną i inflacją, szczególnie dotkliwą w okresach większych wydatków, takich jak święta.

Niespełna 18 proc. respondentów zgłaszało problemy związane z zakupami, w tym z wyborem prezentów. Eksperci podkreślają, że tegoroczne święta były najdroższymi w historii, co wpłynęło na negatywne emocje związane ze wzrostem cen w sklepach.

Kłopoty finansowe

Prawie 17 proc. Polaków doświadczało kłopotów finansowych związanych z wydatkami na świąteczne przygotowania. Ekspertka Anna Wierzbicka z ePsycholodzy.pl zauważa, że przedświąteczny biznes, który skupia się na wydatkach na prezenty, dekoracje i jedzenie, często pozostawia wiele osób z nadszarpniętym portfelem.

Blisko 16 proc. respondentów wspominało o zapracowaniu związanym z końcem roku. Ciężkie obowiązki zawodowe w okresie świąt mogą prowadzić do uczucia presji i stresu.

Badanie ujawniło także inne negatywne emocje i doświadczenia związane ze świętami. Przeszło 15 proc. respondentów przeżywało napięcia rodzinne, a niemal 12 proc. było przytłoczonych lub przygnębionych. Wśród pozytywnych emocji wyróżniają się poczucie bliskości (blisko 41 proc.), radość z dawania i otrzymywania prezentów (ponad 40 proc.), kultywowanie tradycji (ponad 37 proc.), poczucie szczęścia (niecałe 36 proc.), oraz uczucie miłości i akceptacji (ponad 34 proc.).

Czytaj też: Poznańska fundacja podsumowała rok. „Programy dożywiania w 15 miejscach na świecie”

Ile kosztują święta Bożego Narodzenia? "W tym roku wydamy więcej"
Święta to czas dodatkowych wydatków (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)
Źródło: MondayNews

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl