Poznańska fundacja podsumowała rok. „Programy dożywiania w 15 miejscach na świecie”

Poznańska fundacja Redemptoris Missio podsumowała mijający rok. – W 2023 r. zorganizowaliśmy osiem wypraw medycznych specjalistów z Polski. Byli to chirurdzy, ginekolodzy, okuliści, kardiolodzy, dentyści i protetycy słuchu – przekazała Justyna Janiec-Palczewska.

Zbliża się koniec 2023 r. To okazja, by podsumować mijające miesiące. Poznańska fundacja Redemptoris Missio poinformowała o podjętych i podejmowanych działaniach.

– W miejscowości Abong-Mbang w Kamerunie dzięki wsparciu z Polski trwa właśnie budowa szpitala. Ten warty ponad milion złotych projekt jest w trakcie realizacji dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP – powiedziała Justyna Janiec-Palczewska, prezes zarządu fundacji. – Na Madagaskarze dobiega końca budowa szkoły podstawowej imienia Moniki Pacholak-Wiśniewskiej. W Kamerunie rusza budowa kliniki okulistycznej, gdzie specjaliści z Polski będą przeprowadzać operacje okulistyczne, w Libanie trwa wydawanie pomocy humanitarnej wysłanej na Bliski Wschód z Dowództwem Operacyjnym Rodzaju Sił zbrojnych RP – dodała.

Redemptoris Missio pomoc dla potrzebujących

Fundacja finansuje programy dożywiania w 15 miejscach na świecie, w 20 szpitalach finansuje zakup leków dla najbiedniejszych pacjentów. Swoją opieką finansową otacza dwie afrykańskie szkoły w ramach programu adopcji szkoły. Lekarze fundacji wyjeżdżają na misje, aby nie tylko leczyć, ale również szkolić miejscowy personel.

W mijających miesiącach Redemptoris Missio zorganizowało osiem wypraw medycznych specjalistów z Polski. Byli to chirurdzy, ginekolodzy, okuliści, kardiolodzy, dentyści i protetycy słuchu. Wolontariusze pomogli tysiącom osób, które, gdyby nie oni, nie mogłyby liczyć na żadną pomoc.

– Gruźlica, malaria, wypadki komunikacyjne, poparzenia, rany odniesione w wyniku napaści, groźne dla życia biegunki u dzieci to codzienność w afrykańskiej rzeczywistości. Miejscowa ludność, w dużej części uboga i niewykształcona, ma znacznie ograniczony dostęp do profesjonalnej opieki medycznej – wyjaśniła Janiec-Palczewska.

Dzięki darczyńcom z całej Polski fundacja w 2023 r. zorganizowała i opłaciła transport trzech kontenerów z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej (wysyłka jednego kontenera to aktualnie koszt 140 tys. zł). W kontenerach znalazł się sprzęt medyczny i środki opatrunkowe. W ich pakowaniu pomagało nam ponad dwustu wolontariuszy.

Zorganizowano również transporty z pomocą dla Ukrainy – w tym karetkę podarowaną przez szpital w Wolsztynie. Przy współpracy z Caritas Polska i Domem Wschodnim udzielona została pomoc w Syrii po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w lutym.

– W nasze działania włączają się tysiące ludzi z całej Polski, nasi darczyńcy nie tylko wspomagają nas środkami finansowymi, ale również darowiznami rzeczowymi, włóczkerski nadal robią czapki i kocyki – tym razem dla dzieci z Libanu i noworodków przychodzących na świat w misyjnych izbach porodowych. Budujemy sieć wolontariatu nie tylko w Poznaniu, ale również w całej Polsce. Włączamy w nasze działania młodzież szkolną, a nawet przedszkolaków. Za swą działalność w czerwcu tego roku fundacja otrzymała zaszczytny tytuł „Zasłużony dla miasta Poznania” – dodała prezes Redemptoris Missio.

Zobacz też: Znana polityk przyjedzie do Poznania. Premierem została w wieku 34 lat

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl