Sukces miejskiego programu in vitro

Dwusetne dziecko z in vitro urodziło się w Poznaniu. Miejski program działa od sierpnia 2017 roku i do tej pory dzięki niemu aż 359 kobiet zaszło w ciąże. 

Odkąd ruszył, przeprowadzono już 866 procedur in vitro. Dzięki temu odnotowano 359 ciąż, w tym 29 mnogich. Do lutego 2020 urodziło się aż 201 dzieci.

Z programu mogą skorzystać mieszkające w Poznaniu pary, które do tej pory bezskutecznie starały się o dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków, m.in. mieć udokumentowane wcześniejsze leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata.

Sukces miejskiego programu in vitro

By uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek (dostępny na miejskiej stronie internetowej) i złożyć go w odpowiedniej placówce — jednej z trzech, które biorą udział w programie. To Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4.

Po spełnieniu wymogów formalnych i po kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł dofinansowania — maksymalnie trzykrotnie (czyli do trzech zabiegów). Mogą też starać się o trzykrotne wsparcie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka — pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy łącznie ponad 7 mln zł — to średnio ponad 1,8 mln zł na każdy rok trwania.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl