Sprawdź, jak pomóc swojemu pupilowi w Sylwestra

Warto z rozwagą zaplanować spacery, a w domu zadbać o spokojną atmosferę. W przypadku szczególnie wrażliwych zwierząt zaleca się środki uspokajające. W Poznaniu Sylwestra spędzić można również w schronie.

DUŻY STRES DLA ZWIERZĄT

Noc sylwestrowa wiąże się z zabawą, muzyką i najczęściej fajerwerkami. Należy jednak pamiętać, że sztuczne ognie to duży stres nie tylko dla dzikich zwierząt, ale także domowych pupili. W tym czasie szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo naszych futrzaków. Warto pamiętać, że huk fajerwerków i petard słyszą one nawet kilkanaście razy głośniej niż ludzie.

Szczególnie przygotować się powinni właściciele psów. Tego dnia warto rozsądnie zaplanować spacery. Najlepiej, żeby ostatni z nich odbył się przed godziną 20:00. Zwierzę należy wyprowadzać na smyczy, ponieważ wystrzał może spowodować w nich chęć ucieczki. Warto zadbać o to, by pies miał obrożę z adresatką. Ważne, by wrócił do domu szczęśliwy i zmęczony.

JAK PRZYGOTOWAĆ MIESZKANIE?

W domu w godzinach wieczornych najlepiej będzie zasłonić okna i włączyć telewizor lub puścić spokojną muzykę, tak aby zagłuszyć dźwięk fajerwerków. Drzwi do łazienki powinny być uchylone, na wypadek, gdyby zwierzę chciało się schować w ciemnym i cichym miejscu. Nie należy go stamtąd wyciągać siłą, a najlepiej uspokoić głaskaniem.

W PRZYPADKU WRAŻLIWYCH ZWIERZĄT

Kolejną opcją jest podanie pupilowi środków uspokajających. W sklepach zoologicznych dostępne są płynne feromony lub obroże, które można zakładać również kotom. Zwierzęta, które szczególnie boją się stresujących sytuacji warto zaprowadzić do weterynarza, by przepisał odpowiednie środki. W Poznaniu Sylwestra z pupilem można spędzić w schronie. Więcej o tej akcji można przeczytać TUTAJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl