Materiał partnera

Roboty, sztuczna inteligencja i…kosmos w Poznaniu

Roboty, maszyny, startupy, technologie 3D, widowiskowe pokazy wykorzystujące sztuczną inteligencję i cyfrowe bliźniaki – to wszystko czeka na targach ITM INDUSTRY EUROPE.

Wydarzenie, które jest najważniejszym spotkaniem liderów branży w tej części Europy, potrwa cztery dni od 31 maja do 3 czerwca. Nie zabraknie też wątku stricte poznańskiego. Codziennie w południe, na targach trykać się będą… koziołki. I to jakie! Robotyczne!

Tegoroczna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE zapowiada się imponująco, na wydarzenie zgłosiło się już ponad 500 firm, liderów branży przemysłowej, których stoiska będzie można odwiedzić w pięciu pawilonach przez 4 dni, od 31 maja do 3 czerwca.

Quo vadis przemyśle?

Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom ITM INDUSTRY EUROPE. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne a drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Przedstawiciele wiodących organizacji i firm sektora przemysłowego będą dyskutować na temat strategii przemysłowej Polski w kontekście perturbacji na rynku surowców, relokacji europejskiego przemysłu a także nowych kierunków eksportowych. W dyskusji pierwszego dnia Kongresu wezmą udział m.in. prelegenci z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, InPhoTech Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź, IPT Fiber, Klastra Obróbki Metali, Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. Warsztaty INDUSTRY NEXT, które odbędą się drugiego dnia Kongresu to praktyczne prezentacje i możliwości wykorzystania najnowszych technologii w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej. Program warsztatów powstaje przy wsparciu strategicznych partnerów: Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego pod wspólnym hasłem: EDIH HPC4Poland – DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022. Prelegenci odmienią cyfryzację przedsiębiorstw przez wszystkie przypadki. Uczestnicy poznają przykłady wdrożeń Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji w firmach Europy Zachodniej i USA oraz dowiedzą się więcej na temat digitalizacji łańcuchów dostaw. Eksperci przybliżą także dobre praktyki komercjalizacji technologii wspierających cyfryzację przemysłu.

Roboty, sztuczna inteligencja i…kosmos

Targom ITM będą towarzyszyć pokazy maszyn, robotów, technologii addytywnych oraz panele dyskusyjne i warsztaty. Robotyzacja od kilku lat jest dominującym trendem w przedsiębiorstwach produkcyjnych. To świetna alternatywa dla firm borykających się z problemami kadrowymi. W Poznaniu, podczas ITM INDUSTRY EUROPE czołowi producenci robotów prześcigają się w pokazaniu najnowszych możliwości swoich rozwiązań. Nadeszły czasy bliźniaków cyfrowych i sztucznej inteligencji – dlatego te tematy także mocno wybrzmią w programie targów. Po raz pierwszy na targach ITM INDUSTRY EUROPE pojawi się bardzo nośny obecnie temat dotyczący komercjalizacji technologii kosmicznych i ich transferu do sektora pozakosmicznego. To jest przyszłość, która dzieje się dzisiaj. – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Panel dyskusyjny poprowadzą eksperci Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Opowiedzą o dziesięciu latach polskiego przemysłu kosmicznego. Usłyszymy co już osiągnęliśmy a do czego zmierzamy. Poznamy metody i źródła finansowania projektów kosmicznych a także dowiemy się więcej o sukcesach polskich firm w tym sektorze oraz doświadczeniach jednostek administracji państwowej w zastosowaniu technologii kosmicznych.

źródło : materiały prasowe organizatora

 

Technologie 3D rewolucjonizują świat

Przemysł coraz wyraźniej dostrzega korzyści z zastosowania druku 3D w swojej działalności. Technologie przyrostowe podobnie jak skanery 3D stały się nieodłącznym elementem wyposażenia zarówno małych biur projektowych jak i dużych fabryk.

Część wystawców ITM INDUSTRY EUROPE w swoich zakładach produkcyjnych już korzysta z technologii skanowania i druku 3D. Dzięki temu mają możliwość uzyskania części zamiennej w dużo krótszym czasie niż metodami tradycyjnymi. Technologie, materiał i system dostosowany jest do konkretnych potrzeb produkcyjnych. Pandemia, problemy z łańcuchem dostaw przyśpieszyły ten procesy. Druk 3D stał się alternatywą pozwalającą wytwarzać poszczególne elementy bezpośrednio w fabrykach. Jest też coraz bardziej popularny w szkołach średnich i na uczelniach. Nasze targi choć skierowane są głównie do branży przemysłowej, odwiedza także sporo hobbystów posiadających lub planujących zakup drukarki 3D. – dodaje Anna Lemańska-Kramer.

Do dyspozycji zwiedzających podobnie jak w latach ubiegłych będą m.in.: prezentacje drukarek 3D, wydruków, skanerów 3D, konsultacje i możliwość zapoznania się z nowymi trendami „na żywo”. Zainteresowani potencjałem technologii przyrostowych będą mogli obejrzeć nowości z tej dziedziny w ramach ekspozycji ITM Industry Europe. Na zwiedzających czekają nie tylko premiery produktów prezentowane na stoiskach, ale także specjalne pokazy.

Uczestnicy poznają obiecujące trendy w wykorzystaniu możliwości druku przestrzennego w rozwoju nowych technologii hardware, biotechnologii, nanotechnologii i energetyki. W programie zaplanowano m.in. panel dyskusyjny pt.: „Techniki addytywne w służbie ludzkości. Jak szybciej osiągnąć przełomowe wyniki badań w zróżnicowanych dziedzinach nauki?”

Jak Poznań, to targi i koziołki!

Kiedy jakiś czas temu pytano Polaków z czym najczęściej kojarzy im się Poznań to znaczna większość odpowiadała: Targi i Koziołki! Takiego idealnego połączenia symboli stolicy Wielkopolski będzie można doznać podczas ITM INDUSTRY EUROPE. To tutaj, przez 4 dni targów w samo południe będą trykać się dwa robotyczne koziołki. W ich konstrukcji zostaną wykorzystane elementy wydrukowane w technologii 3D. Wyjątkowe pokazy zorganizuje Politechnika Poznańska i firma MAB ROBOTICS.

Na co dzień PUT wykorzystuje robota w badaniach naukowych, a MAB przy inspekcji podziemnych kanałów. Na czas targów ITM roboty zamienią się w poznańskie koziołki. Roboty są niewielkich rozmiarów  mają ~50cm wysokości i masę ~10kg. Jednak w tych niewielkich konstrukcjach ukryty jest ogromny potencjał! Silne napędy pozwalają wykonać salto i biec z prędkością 3m/s, a wbudowane komputery umożliwiają implementację autonomii. Głowy robotów zostały zamodelowane komputerowo i wytworzone przy wykorzystaniu druku 3D.- mówi Jakub Bartoszek z firmy MAB ROBOTICS.

Być jak Elon Musk i Robert Kubica

Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE nie zabraknie także premierowych pokazów dla entuzjastów technologii addytywnych. Zaprezentowane zostaną „nowinki” do kompleksowej kontroli jakości obiektów wielkogabarytowych. Firma SMARTTECH3D do pokazania możliwości swojego pionierskiego rozwiązania pomiarowego do dużych obiektów wykorzysta luksusowy model Tesli S3. Elektryczne „dziecko” Elona Muska łączy w sobie użyteczność z najwyższą technologią i prostotą obsługi podobnie jak prezentowane rozwiązanie polskiego producenta skanerów 3D. Dowiemy się jakie korzyści może uzyskać użytkownik znacznie przyśpieszając proces pomiarowy obiektów o dużych gabarytach do celów kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej. System taki idealnie sprawdzi się w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, energetycznym, czy stoczniowym. Łącząc dwie technologie pomiarowe fotogrametryczną oraz stosującą światło strukturalne zielone z ekologiczną Teslą połączy się zielone światło z zieloną energią.

To nie jedyny tak spektakularny pojazd. Jeden z wystawców- firma ITA wykona na targach skanowanie bolida wyścigowego przy użyciu laserowych skanerów 3D, uzyskamy w ten sposób obraz procesu akwizycji i obróbki danych na potrzeby inżynierii odwrotnej.

Innowacyjne startupy i pierwszy taki hakathon!

Krakowski Park Technologiczny podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE, zorganizuje strefę dla technologicznych startupów. – To najlepsza okazja, by w praktyce poznać mechanizm akceleracji, a także zdobyć z pierwszej ręki informacje o rozwiązaniach, które mają niemały potencjał na przyspieszenie rozwoju Przemysłu 4.0 w Polsce, jak np. wykorzystanie cyfrowego bliźniaka do symulowania sytuacji awaryjnych czy wykorzystanie robotów do inspekcji trudno dostępnych miejsc – mówi Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.

W specjalnie zorganizowanej przestrzeni targów będzie można zobaczyć aż piętnaście startupów.

Po raz pierwszy na targach zorganizowany będzie Hakaton drone power, który pozwoli odkryć talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury, kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Partnerem Głównym hakatonu jest GRUPA ENEA. Przed zespołami postawiono wyzwania: klasyczne, robotyczne i koncepcyjne. Łączy je jedno: stworzenie algorytmu, technologii bądź rozwiązania zapewniającego nieprzerwane i bezpieczne działanie infrastruktury. Ta wyjątkowa burza mózgów potrwa dwa dni (2 i 3 czerwca).

Więcej informacji o programie i biletach na: www.itm-europe.pl

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl