Replika myśliwca z 1917 roku i armata z XIX wieku. Zobacz obozowisko powstańcze w Poznaniu

Niesamowity klimat, patriotyczne pieśni, ciekawostki filmy i konkursy. W Poznaniu powstało obozowisko powstańcze na wzór tego, sprzed 104 lat. Fascynaci historii mieli okazję zobaczyć sprzęt wojskowy nawet z XIX wieku.

JAK 104 LATA TEMU

To już drugi raz, kiedy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzimy jako święto państwowe. Z okazji tej 104. rocznicy w Poznaniu dużo się dzieje. Między innymi przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, przy ulicy Paderewskiego, Wielkopolanie mieli okazję odwiedzić obozowisko powstańcze i przenieść się do poprzedniej epoki.

REPLIKA MYŚLIWCA

Grupa Rekonstrukcji Historycznej “3 bastion Grolman” zadbała o wierne odwzorowanie obozu. Co więcej, zaprezentowali uczestnikom powstańcze mundury. Wyjątkową atrakcją było również zaprezentowanie repliki samolotu Fokker D.VII. To niemiecki jednomiejscowy myśliwiec, zaprojektowany w drugiej połowie 1917 roku. Zamontowanie skrzydła w replice było nie lada wyzwaniem.

ARMATA SPRZED WIEKÓW

Fascynaci historii mieli również okazję zobaczyć armatę 7,7 cm FK 96 n.A. Ten niemiecki model na masową skalę używany był w I wojnie światowej, a zaprojektowany został w 1896 roku. To jednak nie wszystko. Uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach, obejrzeć historyczne filmy oraz usłyszeć wiele powstańczych ciekawostek. Czas umilała Kapela zza Winkla, która grała patriotyczne pieśni.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl