Pyrkon 2024. Przyjedzie znany reżyser

Odliczanie do kolejnej edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon trwa. Odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pyrkon 2024 zapowiada się atrakcyjnie dla miłośników Gwiezdnych Wojen oraz fanów kina fantastycznego. Tegoroczna edycja festiwalu przywita też słynnego reżysera Xawerego Żuławskiego. To nie wszystko – w programie festiwalu znajduje się także spotkanie o bezpieczeństwie w Internecie.

Polski twórca filmowy, Xawery Żuławski dołączył do grona wyjątkowych gości Pyrkonu 2024. Jego niekonwencjonalne podejście do kina fantastycznego oraz najnowsze dzieło, „Apokawixa” przyciąga uwagę fanów kina. Na festiwalu będzie również okazja do osobistego spotkania z reżyserem „Mowy ptaków”.

W ramach Pyrkonu powstanie też specjalna strefa poświęcona uniwersum Star Wars. Od prelekcji po wystawy, odwiedzający będą mieli okazję do spotkania z pasjonatami sagi filmowej oraz uczestnictwa w atrakcjach. W tym roku pojawi się również Wioska Star Wars, a także zagraniczny gość.

Temat bezpieczeństwa w sieci nie traci na aktualności. Opowie o nim Marcin Maj, redaktor portalu Niebezpiecznik.pl. Podzieli się swoją wiedzą na temat zapewnienia bezpieczeństwa w internecie. Serwis, w którym pracuje, jest największym w Polsce źródłem informacji o bezpieczeństwie komputerowym i cyberprzestępczości.

Na Pyrkonie pojawi się też Michał Gołkowski, znany autor i prelegent.

fot. Łukasz Gdak

Co jeszcze w programie?

Jednym z nietypowych punktów programu ma być „Przystanek w Ciemności”. To specjalna wersja wystawy mającej na celu przedstawić życie osoby niewidomej oraz słabowidzącej. Po ekspozycji skąpanej w całkowitych ciemnościach uczestników oprowadzą niewidomi przewodnicy, którzy w ciągu kilkunastu minut postarają się przedstawić swoją codzienność.

Oprócz tego na Pyrkonie będzie można również wziąć udział w niezwykłym spektaklu, którego będzie można doświadczyć każdym zmysłem… prócz wzroku.

Na Pyrkonie będzie można też z bliska zapoznać się z pracą psów przewodników. Ich codzienną pomoc osobom niewidomym przybliżą pracowniczki Fundacji Labrador Ania oraz Sabina, a także Tina oraz Coffee – dwa psy przewodniki.

W ostatnim czasie zwiększyła się również pula zaproszonych gości ze Strefy Literackiej. Do grona prelegentów i prelegentek Pyrkonu 2024 dołączyli: Radek Rak, Agnieszka Miela i Ewa Kassala.

Oprócz spotkania z autorkami i autorami na Pyrkonie będzie można również wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej, a także posłuchać m.in. o ukrytych skarbach.

Wszystkich zaproszonych gości będzie można spotkać w trakcie XXII edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon, który odbędzie się od 14 do 16 czerwca 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ubiegłym roku Pyrkon odwiedziło ponad 50 tys. osób.

Bilety na wydarzenie oraz więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.pyrkon.pl

fot. Łukasz Gdak

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl