Prace remontowe w centrum będą przerywane w czasie występów skrzypków na Konkursie Wieniawskiego

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbył się po raz pierwszy w 1935. Do dziś jest najstarszym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie. W tym roku po raz szesnasty, muzycy z całego świata zawalczą o główną nagrodę. Będzie można posłuchać ich koncertów już od 7 do 21 października w Poznaniu.

W tegorocznym konkursie weźmie udział 39 uczestników z całego świata. W tym: 7 Polaków, 5 Niemców, 6 Amerykanów, 5 obywateli Korei Południowe, 4 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentanci Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Wśród nich większość to kobiety, bo aż 25 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to prawdziwa wizytówka Poznania. Co 5 lat odbywa się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Zastępca Prezydenta Miasta, Jędrzej Solarski zaznaczył, że w czasie koncertów prace remontowe centrum będą przerywane, by nie zakłócać występów młodych muzyków.

Kandydatów oceni międzynarodowe jury złożone ze znanych muzyków pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay i Daniela Stabrawy. Główną nagrodą w konkursie jest 115 tysięcy euro, chociaż laureaci mogą się spodziewać także szeregu nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Jak podkreśla laureatka 13. edycji konkursu, zwycięstwo to przede wszystkim wyjątkowa szansa.

Takie wydarzenie to swego rodzaju wielki kredyt, który zaciąga się na wiele lat. Kredyt z wysokim oprocentowaniem, a jego walutą nie jest euro, czy dolary, ale talent i ciężka praca. W nocy z 20 na 21 października dowiemy się, kto taki kredyt zaciągnie i będzie go skrupulatnie spłacał – mówiła ambasadrka tegorocznej edycji konkursu i laureatka 13. MKS, Agata Szymczewska. 

21 października w Poznaniu i 23 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędą się dwie uroczyste Gale Laureatów. Bilety na przesłuchania i koncerty są już dostępne w sprzedaży. Poza aulą uniwersytecką, występy będzie można obejrzeć także w mediach społecznościowych Wieniawski Society.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl