Wręczono Poznańską Nagrodę Literacką. Kto ją zdobył?

Poznańska Nagroda Literacka złożona jest z dwóch części: Nagrody im. Adama Mickiewicza, którą otrzymują pisarze i pisarki za całokształt twórczości (60 tys. zł) oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórcy lub twórczyni poniżej 35. roku życia (40 tys. zł i rezydencje literackie w Centrum Kultury Zamek). Tę pierwszą otrzymała Zyta Rudzka. Zwyciężczynią drugiej jest Anna Wakulik.

Nagroda-stypendium im. Stanisława Barańczaka w 2023 roku

Zwyciężczynią Nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka została Anna Wakulik. Dramatopisarka, w latach 2012-2014 kierowniczka literacka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Od 2017 do 2020 roku dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2022 roku Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk „Błąd wewnętrzny”, a w 2022 r. książkowe wydanie dramatu „Grupa krwi”.

Anna Wakulik bardzo precyzyjnie rysuje pisarsko bohaterki i bohaterów. Właściwie tworzy zespół ludzi, którzy ze sobą istnieją w sytuacji scenicznej i pozwala im przetestować ważne dziś, dyskutowane idee, koncepty polityczne, socjologiczne i filozoficzne. Mówi w formie teatralnego dramatu, który jest pisany ze świadomością wystawienia na scenie, ale też taki, który dobrze brzmi w potocznej, prawie przezroczystej polszczyźnie – wyjaśniał wcześniej prof. Marcin Jaworski.

– Czerpię z różnych rodzajów literackich. To, co mnie fascynuje w dramacie, to jest to, czego brakuje mi w prozie. Kondensacji tego, co najważniejsze. Też tak myślę o dramacie, że to sztuka ścinania. Ma rodzaj uważności na ludzi, ucha do słów i dialogów. Oczywiście kradnę z rzeczywistości, z ulicy, z życia, dużo z moich przyjaciół i z mojej rodziny, z siebie oczywiście też, ale wszystko jest na tyle przetworzone, że w efekcie nikt mnie nigdy nie oskarżył o pokazanie kogoś na scenie. Siebie też nie pokazuję – mówiła Anna Wakulik.

Poznańska Nagroda Literacka: nominowani

Łukasz Barys (ur. 1997 w Pabianicach) to poeta i prozaik. Autor tomu poezji „Wysokie słońce” (2020) oraz dwóch powieści: „Kości, które nosisz w kieszeni” (2021) i Jeśli przecięto cię na pół” (2022). Jego debiut uhonorowano nagrodą na festiwalu Złoty Środek Poezji. Ukończył prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Rekomendujemy do lektury „Jeśli przecięto cię na pół”. To połączenie dobrze napisanego, przenikliwego realizmu w przestrzeni polskiej prowincji, opowiadający o dojrzewaniu, zmaganiu się z własną, kształtującą się tożsamością. Po drugie język. Brawurowy, metaforyczny, niezwykle oryginalny. Zapowiada talent niezwykłej miary. Borys ma 25 lat, napisał trzy książki, każda jest lepsza od poprzedniej – mówił wcześniej prof. UAM Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły PNL.

Iwan Dawydenko (ur. 1988 w Żytomierzu) to poeta i redaktor. Pisze wiersze, także po polsku, mimo że nie jest to jego pierwszy język. Mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie jest redaktorem naczelnym i wydawcą magazynu literackiego „Malkontenty”. Autor podcastu „Jak zostać Ukraińcem”. W 2022 roku ukazała się jego debiutancka książka poetycka Halal”.

– Kiedy zasypiam albo kiedy się budzę, to trudno mi zidentyfikować, w jakim języku myślę na początku dnia. Jest Iwan, który nie urodził się w Polsce i jest inny Iwan, który od 10 lat mieszka w Polsce i jest imigrantem. Niezsynchronizowane, ale nagle w momencie, gdy zaczęły powstawać pierwsze wiersze, te tożsamości się scaliły poprzez język opowiadał Iwan Dawydenko.

Zyta Rudzka z Nagrodą im. Adama Mickiewicza w 2023 roku

Nagrodę im. Adama Mickiewicza wręczono Zycie Rudzkiej. Pisarce, dramatopisarce, scenarzystce i psycholożce. Zadebiutowała powieścią „Białe klisze” w 1993 roku. Opublikowała świetnie przyjęte książki prozatorskie: „Mykwa” (1999) i tryptyk powieściowy „Ślicznotka doktora Josefa” (2006), „Krótka wymiana ognia” (2018), „Tkanki miękkie” (2020) oraz ostatnio „Ten się śmieje, kto ma zęby” (2022). Poza tym jest autorką sztuk teatralnych.

– Moja bohaterka była dla mnie wszystkim. Od pierwszego zdania wiedziałam, że to będzie kobieta silna, wolna, drapieżna. To było moje pierwsze podejście do niej. Ona nie składa broni. Codziennie się podnosi i walczy – mówiła Zyta Rudzka po otrzymaniu nagrody.

Dzisiaj, 19 maja o godz. 18 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się spotkanie z laureatami i nominowanymi Poznańskiej Nagrody Literackiej (w ramach Festiwalu Poznań Poetów).

– Gratuluję pani Zycie Rudzkiej nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. W czasach gdy rośnie popularność Chat GPT, przed literaturą staje wielkie zadanie! Obronić podmiotowość, osobowość, wolność jednostki przed schematyzacją. To stara misja literatury, teraz odnowiona i mająca nowe znaczenie. Sztuczna inteligencja może wszystko, ale nie może się wzruszyć i nie może się cieszyć – poinformował prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Czytaj też: Znany japoński pisarz pierwszy raz odwiedza Europę. Przyjedzie do Poznania

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl