Znany japoński pisarz pierwszy raz odwiedza Europę. Przyjedzie do Poznania

Toshikazu Kawaguchi to autor bestsellera pt. „Zanim wystygnie kawa”. Po raz pierwszy przyjeżdża do Europy. W czasie swojego tournée odwiedzi też Poznań. Tylko w Polsce w ciągu pół roku sprzedało się ponad 100 000 egzemplarzy jego książki.

Znany japoński pisarz w Poznaniu

Toshikazu Kawaguchi to dramatopisarz w grupie teatralnej Sonic Snail, reżyser i producent. Jego sztuka „Zanim wystygnie kawa” zdobyła główną nagrodę na Festiwalu Suginami Drama. Powstała na jej bazie powieść doczekała się również ekranizacji w reżyserii Ayuko Tsukahary i sprzedała się na całym świecie w ponad 3 milionach egzemplarzy. Autor rozpoczął swoje „kawowe tournée” i po raz pierwszy odwiedza Europę. Pojawi się też w Poznaniu.

Spotkanie autorskie z Toshikazu Kawaguchim odbędzie się w piątek, 19 maja o godz. 18 w Sali Śniadeckich na Wydziale Filologi Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie to wyjątkowa okazja, aby posłuchać pisarza, a także zdobyć jego autograf. Poprowadzi je Antoni Matusiak, znany jako @antek_czyta, a tłumaczyć będzie Andrzej Świrkowski.

Wydarzenie na skalę Europy. Toshikazu Kawaguchi w Poznaniu

Tylko w Polsce w ciągu pół roku sprzedało się ponad 100 000 egzemplarzy książki, co więcej nadal nie schodzi ona z list bestsellerów. Na całym świecie to już ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy. „Zanim wystygnie kawa” była nominowana do Bestsellerów Empiku 2022, otrzymała również tytuł „Książki Roku 2022” w plebiscycie popularnego serwisu czytelniczego Lubimyczytać.pl. Kameralna i elegancka w swojej formie powieść podbiła serca milionów ludzi dzięki uniwersalnym prawdom o życiu, przemijaniu, miłości i marzeniach.

Wizyta autora w Polsce zbiegnie się z premierą drugiego tomu, czyli „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”. Po nim autor będzie podpisywał książki.

Podróż w przeszłość dla ukojenia niepokojów własnych serc

Japońska powieść opowiada o małej kawiarni w Tokio, która pozwala swoim gościom na podróż w czasie. W „Opowieściach z kawiarni” spotkamy zarówno bohaterów „Zanim wystygnie kawa”, jak i zupełnie nowe osoby.

Do przeszłości wraca mężczyzna, aby spotkać się ze zmarłym 22 lata temu najlepszym przyjacielem. Pokiereszowany życiem syn rozmawia z matką, na której pogrzeb nie dotarł, dawny narzeczony wraca zobaczyć się z dziewczyną, której nie mógł poślubić, a emerytowany policjant spotyka się z żoną, której nigdy nie dał prezentu urodzinowego. Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy z nich: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.

Książka zaliczana jest do nurtu tzw. uzdrawiającej literatury. Ta lecznicza moc przejawia się w wolnej, refleksyjnej narracji. W sennej rzeczywistości, w której spotkamy ludzi podobnych do nas samych, chociaż doświadczających magicznych podróży w czasie. Opowieści bohaterów pozwalają docenić to, co w życiu najważniejsze, dając tym samym nadzieję na lepszą przyszłość.

Nowa pozycja Toshikazu Kawaguchiego, Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni” jest już dostępna w sklepach. W Polsce ukazała się poprzez Wydawnictwo Relacja. Tekst przetłumaczyła Joanna Dżdża.

Toshikazu Kawaguchi (fot. courtesy of Sunmark
Publishing, Inc.)

Czytaj też: Największy europejski festiwal tego typu w Poznaniu. Koncerty za darmo

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl