Już w najbliższą niedzielę głosować będziemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy w nich aż 53 posłów z Polski. Gdyby nie europosłowie, nie moglibyśmy choćby rozmawiać „za darmo” przez telefony komórkowe na terenie całej Unii. Ich praca ma większy wpływ na nasze życie niż nam się wydaje.
– Parlament Europejski to jedyna unijna instytucja wybierana przez obywateli. To instytucja, która przyjmuje prawo. Ponad połowa aktów prawnych, które mają wpływ na nasze codzienne życie jest negocjowana, a następnie przyjmowana przez Parlament Europejski w drodze głosowania – mówi Mateusz Kicka, attaché prasowy polskiego biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie.
Choć jako Polacy to właśnie Sejm uważamy za główną instytucję stanowiącą prawo w Polsce, to jednak polski parlament pochyla się często właśnie nad dyrektywami przesyłanymi z Parlamentu Europejskiego.
Demokracja nie jest dana raz na zawsze
– Część ustaw przyjmowanych przez polski Sejm i Senat to konsekwencja tego, co zdecydowano na forum Parlamentu Europejskiego. Dlatego ważne jest, aby współdecydować, kto będzie zasiadał w tej izbie – wyjaśnia Kicka.
Zdaniem attaché prasowego polskiego biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie powinniśmy docenić fakt, że dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej Polska przeżywa lata najdynamiczniejszego rozwoju kraju.
– Dzięki temu, że postanowiliśmy działać wspólnie, jako Unia Europejska, mieliśmy w ostatnich latach najlepszy okres historyczny, jeśli chodzi o pokój, demokrację, postęp technologiczny i społeczny. Tymczasem patrząc na sytuację na świecie, możemy zauważyć, że demokracja jest bardziej krucha niż można było przypuszczać jeszcze kilka lat temu. Liczba krajów, które można uznać za prawdziwą demokrację maleje. Demokracja musi być chroniona, nie jest dana raz na zawsze. Dlatego hasło kampanii profrekwencyjnej Parlamentu Europejskiego brzmi: „Wykorzystaj swój głos. By inni nie zdecydowali za Ciebie” – apeluje Mateusz Kicka.
Gdyby nie Europarlament, płacilibyśmy więcej za telefon
Praca Parlamentu Europejskiego przekłada się jednak także na nasze zwykłe, codziennie życie. Gdyby nie decyzje podejmowane przez europosłów, nie moglibyśmy korzystać z numeru alarmowego 112, służącego w całej Unii do wzywania pomocy, ani dzwonić za darmo z naszych komórek na ternie Unii Europejskiej.
fot. Parlament Europejski
Niekiedy można usłyszeć, że Parlament Europejski zajmuje się abstrakcyjnymi tematami. Najbardziej znanym jest chyba ten dotyczący krzywizny bananów, które importowane są do Europy. Temat wydaje się absurdalny, ale tylko na pierwszy rzut oka.
Dlaczego ważna jest krzywizna banana?
Unia Europejska jest największym im porterem bananów na świecie.
– Wsparcie z Europy pozwala na zrównoważony rozwój plantacji i ma korzystny wpływ na całą gospodarkę najbardziej oddalonych regionów – informuje w swym komunikacie Parlament Europejski. – Z drugiej strony banan jest symbolem europejskiej biurokracji. Czy Unia rzeczywiście wprowadziła przepisy dotyczące dozwolonej krzywizny banana? Nie chodzi oczywiście o określenie idealnej krzywizny banana. Chodzi o to, by mieściła się ona w normie. W rzeczywistości normy, oparte na międzynarodowych standardach, wniosły pewne uproszczenie. W przeszłości było znacznie więcej uregulowań. I jak w większości przypadków w sektorze rolno-spożywczym, normy są dla konsumentów gwarancją jakości – czytam w odpowiedzi przesłanej przez polskie biuro Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że dziś jakość banana określa jego krzywizna. Dawniej istniało więcej zmiennych. Unia to uprościła.
Jak i gdzie głosować w najbliższą niedzielę w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Przedstawicieli Parlamentu Europejskiego wybieramy w bezpośrednich wyborach. W kadencji 2024-2029 jako Europejczycy wybierzemy 720 posłów, z czego Polska ma przyznane 53 miejsca dla swoich przedstawicieli w 13 okręgach. Wielkopolska – w tym Poznań – to okręg nr 7.
Z czym do lokalu wyborczego?
W Poznaniu działać będzie 227 stałych obwodowych komisji wyborczych. Czynne one będą godz. od 7 do 21. Dodatkowo utworzone zostaną 33 odrębne OKW. Znajdziemy je np. w szpitalach i domach studenckich. Idąc na wybory trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport. Możemy też posłużyć się dowodem osobistym w formie elektronicznej. Wystarczy użyć aplikacji mObywatel.
fot. Parlament Europejski
Gdzie głosować?
Lokal wyborczy można znaleźć na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44.
Ile kart do głosowania?
Wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania – z nazwiskami i imionami kandydatów na posłów. Warto sprawdzić, czy jest ona opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.
Jak głosować poza miejscem zameldowania?
Osoby, które mieszkają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, jak również wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innej miejscowości czy nawet innego kraju mogą wziąć udział w wyborach. Do czwartku 6 czerwca należało pobrać w dowolnej gminie w Polsce zaświadczenie o prawie do głosowania. Upoważnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie na terenie kraju, jak i za granicą.
Po tym terminie można także złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie tego dnia. Można to zrobić to poprzez stronę gov.pl (usługa „Zmień miejsce głosowania”) lub za pomocą aplikacji mObywatel. Więcej na temat głosowania poza miejscem zameldowania można znaleźć na stronie poznan.pl.
Darmowa komunikacja w dniu wyborów
Poznaniacy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga obowiązuje tylko w dniu wyborów. Trzeba jednak mieć przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport potwierdzający wiek.
Pracownicy Biura Poznań Kontakt będą przez cały weekend udzielać informacji organizacyjnych o wyborach pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Miejska infolinia będzie czynna w sobotę, 8 czerwca w godzinach od godz. 8 do 16, a także w dniu wyborów, czyli w niedzielę, 9 czerwca w godzinach od 7 do 21.