Poznań zdobywa pierwsze miejsce w ekologicznym konkursie

Poznań jest najlepszy w efektywnym zarządzaniu odpadami wśród miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców.

Stolica Wielkopolski okazała się najlepsza wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców w kategorii „Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym”.

– Dziesiąta edycja konkursu Eco-Miasto okazała się dla Poznania bardzo szczęśliwa, choć to nie szczęście, a sumienna i wytrwała praca dały miastu zwycięstwo w konkursie. To osiągnięcie jest tym bardziej cenne. Nagrodę przyznano za 2022 rok, czyli za okres, kiedy Miasto dopiero zaczęło samodzielnie prowadzić gospodarkę odpadami komunalnymi – komentuje Katarzyna Jauksz-Zalewska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Eko-miasto – na co zwracali uwagę jurorzy

Miasta były oceniane w konkursie „Eco-Miasto” w kilku kluczowych kategoriach:

  • Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym: Oceniano podejście miasta do długoterminowej gospodarki odpadami. Włączając w to plany redukcji wytwarzania odpadów, zmniejszenie zużycia zasobów, skuteczne przetwarzanie odpadów oraz tworzenie zamkniętych pętli produkcji.
  • Zielono-błękitna infrastruktura: W tej kategorii brano pod uwagę planowanie, projektowanie i zarządzanie infrastrukturą miejską i krajobrazową, które wspierają zrównoważony rozwój miasta.
  • Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, jakość powietrza: Miasta oceniano pod kątem wdrożenia strategii, technologii i praktyk mających na celu zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości powietrza.
  • Zrównoważona mobilność: Ta kategoria obejmowała szerokie podejście miast do ekologicznych form przemieszczania się, promując zrównoważone i efektywne środki transportu.
  • Ocena miast w tych obszarach miała na celu wyłonienie liderów w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. A także promowanie innowacyjnych rozwiązań służących poprawie jakości życia mieszkańców.

„Traszki ratajskie” – wyróżnienie

W konkursie Eco-Miasto, Poznań został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem w obszarze zielono-błękitnej infrastruktury za projekt mający na celu ochronę obszaru ekologicznego o nazwie „Traszki Ratajskie”.

Przy wdrażaniu innowacyjnego projektu adaptacji do zmian klimatu skoncentrowano się na rozwiązaniu istotnego problemu. Wynikał on z niskiego poziomu wody w stawach. To przedsięwzięcie miało kluczowe znaczenie dla ochrony miejscowego ekosystemu. W szczególności populacji płazów, takich jak traszka zwyczajna, żaba trawna, ropucha szara, ropucha zielona, żaba wodna i grzebiuszka ziemna. Inwestycja pozwoliła na zahamowanie spadku poziomu wód gruntowych, który wynikał z suszy hydrologicznej.

Czytaj także: Na tej ulicy w Poznaniu pojawi się ponad 50 nowych drzew

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl