To wydarzenie zmieniło nasze miasto. Wiesz o nim cokolwiek?

W tegoroczną nocą muzeów Poznań zaprasza na wyjątkowy spacer śladami Pewuki. Organizatorzy poprowadzą poznaniaków w niezwykłą podróż przez wydarzenie, które odmieniło miasto i przyczyniło się do jego rozwoju.

Już w ten weekend odbędzie się wydarzenie, na które poznaniacy czekali od dawna – Noc Muzeów. To niezwykła okazja, aby każdy mógł przenieść się w rolę prawdziwego archeologa, odkrywając ślady historii w mroku. Podczas tej wyjątkowej nocy będzie można również zgłębić tajemnice Powszechnej Wystawy Krajowej, która miała ogromny wpływ na losy Poznania.

Pewuka Poznań

Pewuka, skrót od Powszechnej Wystawy Krajowej, to wydarzenie, które odbyło się w Poznaniu w 1929 roku. Prezentowało osiągnięcia pierwszych dziesięciu lat odrodzonej Polski. Trwająca od 16 maja do 30 września spektakularna wystawa przyciągnęła 4,5 miliona gości z kraju i z zagranicy. Przyczyniło się to do umocnienia wizerunku Poznania jako stolicy handlu i targów oraz legitymizacji Polski na arenie międzynarodowej. Pewuka stała się impulsem rozwojowym dla kraju.

– To niezwykle doniosłe wydarzenie. W późniejszych latach ani w Polsce, ani w Europie nie miało miejsca tak duże przedsięwzięcie wystawiennicze, jakim była Powszechna Wystawa Krajowa. To była ogromna wystawa, wymagające wielkich przygotowań – poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

fot. wpoznaniu.pl

Noc Muzeów Poznań

Ze względu na zbliżającą się 95. rocznicę Powszechnej Wystawy Krajowej, która ma ogromne znaczenie dla historii Poznania, podczas Nocy Muzeum odbędzie się spacer śladami Pewuki po terenach targowych dzisiejszego miasta. Znany krytyk architektury i publicysta, Jakub Głaz, zabierze uczestników w podróż w czasie, prezentując, jak wyglądała ta przestrzeń 95 lat temu.

Spotkanie planowane jest na sobotę, 18 maja, o godzinie 19.00, przy bramie nr. 9. To nie tylko okazja do spotkania z kulturą, ale także podróż przez historię miasta, która otworzyła nowe perspektywy dla Poznania.

fot. wpoznaniu.pl

Czytaj także: To demonstracja tego, co może NATO

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl