Poznań współpracuje z koreańskim Changwon

Poznań i leżące w Korei Południowej Changwon podpisały memorandum o wzajemnej współpracy. Oba miasta zobowiązały się do współdziałania m.in. w dziedzinie kultury, turystyki, edukacji, a także do wzajemnej promocji i wspierania inwestycji. 

Koreańskie Changwon jest stolicą prowincji Gyeongsang Południowy. Mieszka w nim ponad milion mieszkańców. W mieście znajduje się 6 szkół wyższych i 46 średnich, które mogą prowadzić wspólne projekty z poznańskimi placówkami.

Changwon to również ważny ośrodek przemysłowy w Korei Południowej. Działalność w nim prowadzą duże firmy koreańskie, jak Hyundai Wia, LG Electronics czy Samsung Techwin, STX. W mieście działają również największe przedsiębiorstwa koreańskiego przemysłu obronnego: Hyundai Rotem i Hanwha Defense, które aktywnie współpracują z polskimi firmami. 

– Jestem przekonany, że przyszła współpraca z Changwon, oparta na wymianie doświadczeń i realizacji wspólnych projektów, pozwoli na poszerzenie wzajemnej wiedzy i wykorzystanie naszych doświadczeń – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Memorandum zostało podpisane w sobotę, 9 września, w urzędzie miasta, przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz Hong Nam-Pyo, burmistrza Changwon.

– Mam nadzieję, że miasto Changwon i miasto Poznań również będą współpracować i się rozwijać. Podpisanie memorandum ma szczególne znaczenie, na pewno przyniesie owoce i przyczyni się do rozwoju obu miast – mówił Hong Nam-Pyo, burmistrz Changwon.

Podpisanie dokumentu mówiącego o współpracy z Changwon to kolejny etap rozszerzania kontaktów międzynarodowych Poznania. Obecnie stolica Wielkopolski ma w piętnastu krajach 14 partnerskich miast oraz jedno hrabstwo.

Czytaj także: Zwierzę rodem z Australii widziane w podpoznańskich lasach

Źródło: UMP

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl