Poznań Główny w czołówce. TOP 3 najpopularniejszych stacji kolejowych

Poznań Główny znalazł się wśród trzech najczęściej wybieranych stacji kolejowych w Polsce. W 2023 roku obsłużył prawie 25 milionów podróżnych, zajmując drugie miejsce w kraju.

Według najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego, stacja Wrocław Główny utrzymała swoją pozycję jako najpopularniejsza stacja kolejowa w Polsce. W 2023 roku przez jej perony przewinęło się aż 29,4 miliona pasażerów. To stanowi 3,9 proc. całkowitej wymiany pasażerskiej w kraju. Średnio, na godzinę zatrzymywało się tam ponad 20 pociągów, a każdy z nich przewoził około 166 osób.

Poznań Główny nie pozostaje daleko w tyle, zajmując drugie miejsce z liczbą 24,9 miliona pasażerów. Codziennie, przez stację przewijało się niemal 18 pociągów na godzinę. Na każdy z nich przypadało ponad 160 wsiadających lub wysiadających osób.

Kraków Główny, z wynikiem 23,4 miliona pasażerów rocznie, uplasował się tuż za Poznaniem. Stacja obsługiwała podobną liczbę pociągów jak Poznań.

W 2023 roku największą dynamikę wzrostu zanotowały Zielona Góra (29,4 proc.), Rzeszów (28,5 proc.) oraz Kraków (23,4 proc.). W ubiegłym roku aż 15 stacji odnotowało natężenie ruchu powyżej 10 pociągów na godzinę, w tym m.in. Warszawa Zachodnia, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Poznań Główny, Kraków Główny oraz Katowice.

Czytaj też: Pokażą, jak odnaleźć spokój w miejskim zgiełku. „Wszystko to kwestia zaprojektowania”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl