Pokażą, jak odnaleźć spokój w miejskim zgiełku. „Wszystko to kwestia zaprojektowania”

Pod hasłem „Wytchnienie” wystartuje tegoroczny Poznań Design Festiwal. Wydarzenie skieruje uwagę uczestników w świat innowacyjnego designu i architektury. Jednocześnie zaoferuje odpoczynek od codziennego miejskiego zgiełku. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej, z serią warsztatów, wystaw i wykładów.

Hasło „Wytchnienie” to temat przewodni kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu. Organizatorzy pragną pokazać, jak innowacyjne pomysły projektantów i architektów mogą przekształcić miejskie przestrzenie w oazy spokoju i regeneracji. Wystawy, warsztaty i wykłady będą eksplorować, jak parki, ogrody miejskie czy rośliny mogą kojąco wpływać na nasze zmysły. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie miejskie, takie jak place, alejki i chodniki, mają ogromny potencjał, aby poprawić samopoczucie mieszkańców.

Tak o programie mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal:

Letnia odsłona festiwalu

Już w lipcu i sierpniu poznaniacy będą mogli wziąć udział w serii warsztatów przygotowujących do jesiennej części festiwalu. Uczestnicy przetestują wybrane miejsca wytchnienia, które wcześniej zostały zidentyfikowane przez studentów Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. W sumie odbędą się cztery warsztaty, które umożliwią zgłębienie, czym jest wytchnienie w miejskim kontekście.

Warsztaty w lipcu:

  • WYTCHNIENIE Z RUSAŁKĄ (9 lipca, godz. 20:00-22:00): Spacer od ul. Botanicznej do Rusałki, prowadzony przez Julię Kończak, wykładowczynię Instytutu Drzewa.
  • ILE DŹWIĘKÓW MIEŚCI MIASTO? (10 lipca, godz. 17:00-19:00): Muzykoterapeutyczne warsztaty dźwiękowe w okolicach Starego Rynku, prowadzone przez Dominikę Dopierałę.
  • SPACER PO WYTCHNIENIE (11 lipca, godz. 17:00-19:00): Warsztaty kąpieli leśnych w Parku Chopina, prowadzone przez Natalię Adamczyk.
  • CIAŁO – PRZESTRZEŃ (17 lipca, godz. 17:30-20:20): Warsztaty ruchowe w centrum Poznania, prowadzone przez psychoterapeutkę Magdalenę Szewciów.

Wszystkie warsztaty wymagają wcześniejszej rejestracji na adres: hello@poznandesignfestival.pl z tytułem warsztatów w treści maila.

Technologia a design

Podczas festiwalu uczestnicy dowiedzą się, jak technologia może wspierać tworzenie harmonijnych przestrzeni miejskich oraz jakie rozwiązania są stosowane w różnych częściach świata. Przykłady z USA, Chin, Francji czy Włoch będą inspirować do refleksji nad tym, jak polskie miasta mogą stać się bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Jesienna odsłona festiwalu

Między 25 a 27 października odbędzie się jesienna część festiwalu, w której nie zabraknie wystaw, prezentacji i wykładów zarówno lokalnych, jak i zagranicznych gości. Wystawy m.in. „Strefy wytchnienia”, „Re_set” Agaty Kiedrowicz i Jagody Valkov oraz „Inner nature”.

Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępne są na stronie: poznandesignfestiwal.pl.

Czytaj też: Hobby horse i kaczuszka do wanny na stronie Lecha Poznań. Sprzedaż oficjalnych gadżetów

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl