Pożegnanie prac wielkiego mistrza. Finisaż wystawy obrazów Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki [ZDJĘCIA]

Po dziesięciu miesiącach podróży przez dzieła wybitnego malarza Jacka Malczewskiego, Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje się do zakończenia swojej wystawy „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”.

Otwarcie wystawy Malczewskiego było wyjątkowym momentem, ponieważ dzieła te zostały wypożyczone ze Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Projekt był wynikiem marzeń i współpracy instytucji kulturalnych, które podpisały porozumienie o współpracy zaledwie kilka tygodni przed wybuchem wojny. To porozumienie umożliwiło przetransportowanie cennych dzieł i ich wystawienie w Polsce. Niektórych z tych prac nigdy wcześniej nie prezentowano publicznie.

Najdłuższa wystawa czasowa

W listopadzie zeszłego roku wydawało się, że wojna w Ukrainie potrwa tylko kilka miesięcy. Niestety, koszmar trwał dłużej. Efektem tego stała się jedna z najdłuższych wystaw czasowych ostatnich lat. To niezwykłe przedsięwzięcie kończy się 1 października.

Na finisażu zjawi się dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Taras Woznyak.

Ostatnie możliwości zwiedzania

Do 8 października Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu są otwarte dłużej. W dni powszednie i soboty w godzinach 10:00 – 20:00 (w poniedziałki zamknięte), w niedzielę tak jak zawsze od godz. 10 do 17. Jednakże, od 3 października, cena biletów spadnie do 26 złotych z powodu zamknięcia nowego budynku MNP. Oferowana atrakcyjna cena karnetu, który umożliwia odwiedzenie obu placówek wraz z wystawami czasowymi, jest dostępna tylko w kasie MNP. Nie można go nabyć online.

Czytaj też: Teatr Wielki wraca po dwóch latach przerwy. Remont kosztował 40 milionów złotych

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl