Powstanie nowa droga rowerowa. Połączy Poznań z Dopiewem

Podpisano list intencyjny dotyczący budowy drogi pieszo-rowerowej na granicy Poznania i gminy Dopiewo. Ma ona powstać wzdłuż ulicy Malwowej po jej południowej stronie. 

List w sprawie nowej drogi rowerowej podpisał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, natomiast Gminę Dopiewo reprezentował jej wójt, Paweł Przepióra. 

– Podpisanie tego listu to kolejny przykład dobrej współpracy z gminą sąsiadującą z Poznaniem. W lipcu podpisano podobny dokument z gminą Swarzędz i Volkswagenem dotyczący przedłużenia trasy tramwajowej wzdłuż ul. Warszawskiej aż do Swarzędza. Niecały miesiąc temu oddano do użytku kładkę pieszo-rowerową nad Wartą w Owińskach, która połączyła Poznań z gminą Czerwonak. Wreszcie na granicy stolicy Wielkopolski i gminy Komorniki kończy się budowa węzła Grunwaldzka z bezkolizyjnym przejazdem pod torami kolejowymi – powiedział zastępca prezydenta Poznania. – Powstanie drogi pieszo-rowerowej przy ul. Malwowej, wzdłuż granicy z gminą Dopiewo uzupełni z pewnością powstałą w okolicy infrastrukturę rowerową – dodał.

Nowa ścieżka rowerowa

Intencją obu samorządów jest budowa drogi pieszo-rowerowej lub rowerowej wzdłuż ul. Malwowej w Skórzewie, od ronda do granicy Gminy Dopiewo. Ma ona powstać z wykorzystaniem środków z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 (FEWP). Projekt obejmować będzie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU), wykonanie robót budowlanych w formule „zaprojektuj i wybuduj”, pełnienie usługi inżyniera kontraktu, jak również przeprowadzenie stosownych działań promocyjnych i informacyjnych.

W przypadku uzyskania dofinansowania zarówno Poznań, jak i Dopiewo podejmować będą działania w celu powiązania nowej drogi  z systemami ciągów pieszo-rowerowych istniejących i planowanych na terenie Miasta oraz Gminy.  

Realizacja projektu planowana jest w latach 2023-2026.

Czytaj także: Ryszard Ćwirlej: „Wkurzało mnie, że nie ma poznańskiego kryminału”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl