Powstał Szlak Pracy Organicznej

Inicjatywa będzie promowała dziedzictwo, jakim jest praca organiczna. Organizatorem Szlaku jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Szlak będzie obejmował – 14 miejsc – 6 w Poznaniu, 8 poza Poznaniem. Poznańska część szlaku to – siedziba PTPN, Biblioteka Raczyńskich, Bazar Poznański, Teatr Polski, mieszkanie Woykowskich, powstające Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Szlak poza Poznaniem obejmuje z kolei Pałac w Rogalinie, Pałac w Śmiełowie, Pałac w Turwi, Pałac w Pakosławiu, Zamek w Kórniku, Pałac w Winnej Górze, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum w Gostyniu.

czytaj także: Niezwykła parada na otwarcie Malta Festival Poznań

– Ujęcie w szlak wszystkich miejsc związanych z postaciami historycznymi, które tworzyły pracę organiczną, będzie interesujące nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla naszych gości. Jest to wspaniała historia wspólnego działania wielu środowisk, z wiodącą rolą ziemian wielkopolskich, którzy potrafili stworzyć przełomowe propozycje dla ówczesnego społeczeństwa i funkcjonowania gospodarki. Odpowiadały one nie tylko na wyzwania ich czasów, ale równocześnie budowały potencjał naukowy czy gospodarczy oraz więź między różnymi warstwami społecznymi. To poczucie odpowiedzialności w momencie próby, czyli wybuchu powstania wielkopolskiego, dało rezultat jednoczącej siły i efektywności działania – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Jeszcze w tym roku planowana jest m.in. rozbudowa trasy szlaku o kolejne miejscowości i punkty połączona z tworzenie programu kulturalnego i edukacyjnego.

Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej oraz tworzącymi wspólnie społeczność szlaku.

Więcej informacji o szlaku można znaleźć TUTAJ

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl