Wielkopolska

Powrót kontrowersyjnego księdza. Ksiądz Wachowiak przestaje być proboszczem w Piłce

Arcybiskup Stanisław Gądecki mianował księdza Daniela Wachowiaka nowym proboszczem parafii w Koziegłowach. Do tej pory duchowny administrował parafią w Puszczy Noteckiej, gdzie trafił po serii kontrowersyjnych wpisów w mediach społecznościowych.

„Decyzją Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego od 1 marca będę proboszczem w podpoznańskich Koziegłowach, w parafii św. Brata Alberta (pisownia oryginalna)” – napisał ksiądz Daniel Wachowiak na Twitterze.

Ks. Wachowiak zdradził, że rozmowa z abp. Gądeckim trwała niemal dwie godziny. „Bardzo dziękuję za jego słowa oraz dekret” – dodał.

Duchowny krytykował Poznań

Wśród słynnych komentarzy duchownego można wyróżnić m.in. te o filmie „Kler”, jeżyckich muralach czy wyborach samorządowych. Po zwycięstwie Jacka Jaśkowiaka ks. Wachowiak napisał: „Poznaniu, żal mi Ciebie. Żal, że w wyborach Twoi mieszkańcy nie biorą pod uwagę, jak traktuje Ewangelię włodarz miasta”.

Wcześniej ks. Wachowiak krytykował też sam Poznań. Gdy część prawicowych organizacji oburzyła się na tęczowe flagi zapowiadające na tramwajach Marsz Równości, ksiądz pisał na Twitterze: „Nawet, jeśli nie jesteś związany z Poznaniem, a chciałbyś pomóc temu coraz bardziej duchowo pogubionemu Miastu, pokornie proszę, byś w tych dniach zmówił choć krótką modlitwę w jego intencji”

O swoich politycznych wystąpieniach ksiądz Wachowiak mówi, że to „zdrowe poglądy”.

Kontrowersyjne poglądy ks. Wachowiaka

W ubiegłym roku ks. Wachowiak dzieli się też z internautami swoimi przemyśleniami na temat poczucia tożsamości. Duchowny obawiał się, że Polacy mają z nim kłopot. Rzekomego problemu z poczuciem tożsamości ksiądz doszukiwał się w wywieszaniu ukraińskich flag.

„Brak poczucia własnej tożsamości jest z czymś z czym się nie zgadzam. Przejawia się to choćby w zakompleksionym zmienianiu ojczystego języka (z NA Ukr na W Ukr), masowym wywieszaniu flag obcego państwa przy równoczesnym pomijaniu flagi ojczystej, braku priorytetu dla Polaków” – stwierdził.

W przeszłości duchowny, wspólnie z księdzem Adamem Pawłowskim, otrzymał zakaz wypowiadania. Księża ci zainicjowali list inteligencji katolickiej przeciwko możliwemu pochówkowi w poznańskiej katedrze abp. Juliusza Paetza. Były metropolita poznański był oskarżany o molestowanie kleryków.

Zobacz też: Księża z zakazem wypowiadania – po proteście przeciwko pochowaniu abp.Paetza w katedrze

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl