PKM do Swarzędza

Swarzędz jest już oficjalnie w Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – umowę uroczyście podpisano na swarzędzkim dworcu kolejowym. To już piąta linia PeKaeMki, z której mogą korzystać mieszkańcy Poznania i regionu.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się na terenie dworca kolejowego w Swarzędzu. Przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu dojechali tam specjalnym pociągiem z Dworca Letniego.

Połączenia do Swarzędza, których dotyczy umowa, zaczęły obowiązywać wraz z wrześniową korektą rozkładu jazdy. Niektóre z połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej, pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.

– Sześć połączeń przejedzie przez Poznań Główny zatrzymując się tylko na chwilę, wymieniając pasażerów – mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dla Poznania to początki szybkiej kolei miejskiej. Nie chcemy jednak na tym poprzestać, myślimy o przyszłości. Po rozmowach z kolejarzami i marszałkiem województwa określiliśmy docelowy takt pociągów między stacjami Poznań Główny i Poznań Wschód – docelowo mają tam jeździć co 15 minut. Takie rozwiązanie będzie doskonałą alternatywą dla innych środków komunikacji, uzupełniając połączenia tramwajowe i autobusowe.

Podpisując umowę, gmina Swarzędz wraz z pozostałymi partnerami zadeklarowała współudział w kosztach uruchomienia nowych połączeń.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl