Pionierski program zabezpieczający płodność chorych onkologicznie w Poznaniu

W najbliższych 3 latach władze Poznania planują przeznaczyć ponad milion zł na dalsze wdrażanie programu, który ma zabezpieczyć płodność zmagających się z nowotworami mieszkańców i mieszkanek Poznania.

Program „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie na lata 2024-2027” ma być wsparciem dla osób, które chciałyby mieć w przyszłości dzieci, ale nowotwór im na to nie pozwala. Poznań jest pionierem pod tym względem w kraju, program ruszył w 2021 roku. Do tej pory skorzystało z niego 31 osób.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zwrócił uwagę na znaczenie programu:

– Już od 2017 r. dofinansowujemy zabiegi in vitro, pomoc osobom chorym onkologicznie była naturalnym kolejnym krokiem. Zwłaszcza, że problem jest poważny, ponieważ leczenie nowotworów może prowadzić do trwałej niepłodności. 

JAK ZABEZPIECZYĆ PŁODNOŚĆ?

W ramach miejskiego programu osobom z chorobą nowotworową zostaną pobrane komórki rozrodcze, kolejnym krokiem będzie zastosowanie kriokonserwacji. Komórki rozrodcze będą poddane specjalnym płynom, a następnie zamrożone i przechowywane w ciekłym azocie lub w jego oparach w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza. 

Zabezpieczone komórki będą znajdować się w bankach komórek rozrodczych (na zasadach określonych przez polskie prawo). Osobom uczestniczącym w programie będzie przysługiwać dofinansowanie do kwalifikacji medycznej i diagnostycznej oraz przechowywanie materiału biologicznego do 24 miesięcy.

KTO MOŻE OTRZYMAĆ WSPARCIE?

Aby wziąć udział w programie, trzeba spełnić następujące wymogi:

  • mieszkają na terenie Poznania przez minimum 12 miesięcy przed dniem składania wniosku o dofinansowanie procedury;
  • są w wieku 18-40 lat wg rocznika urodzenia; 
  • mają potwierdzoną na podstawie dokumentacji medycznej chorobę nowotworową i zdiagnozowane ryzyko utraty płodności, zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej;
  • spełniają ustawowe warunki kwalifikacji i podjęcia leczenia niepłodności metodą zabezpieczenia płodności na przyszłość;
  • składają zeznanie podatkowe lub  deklarację podatkową i rozliczają się we właściwym dla Miasta Poznania urzędzie skarbowym.

Czytaj także: Lawenda pojawiła się na Świętym Marcinie. Roślina pomoże w walce z owadami

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl