Piłka sikawkowa po 90 latach.

Ostatnie takie zawody rozegrano 1929 roku. Dziś na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach wystawy Zabezpieczeń Securex rozegrano pokazowy mecz. W piłkę sikawkową grali strażacy z Poznania.

W tym historycznym meczu na przeciwko siebie stanęła drużna Poznań Hydroball i drużyna strażaków z osiedla Kwiatowego. Mecz zakończył się wynikiem 6 : 1.

Piłka sikawkowa zwana również „hydroball” odbywa się na okrągłym boisku o średnicy 30 metrów, otoczonym barierą. Idea gry polega na tym, że konkurujące ze sobą dwa zespoły składające się z sześciu osób za pomocą strumienia wody muszą umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Z dwóch przeciwległych stron znajdują się przerwy o szerokości trzech metrów. Są one umieszczone tak, że piłka może być swobodnie wypchnięta poza barierę.

W czerwcu 1929 roku, odbył się w Poznaniu, Wszechsłowiański Zjazd straży pożarnych w ramach Powszechnej Wystawy Krajowej. W trakcie Zjazdu rozegrano pierwszy mecz piłki sikawkowej. Wtedy na przeciwko siebie stanęły drużyny strażaków z Łodzi i Poznania.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl