Wielkopolska

Okradli Polskę na miliony. Jak to zrobili?

Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o wprowadzenie do obrotu fałszywych faktur VAT na kwotę 5,5 mln zł. Zatrzymania są wynikiem śledztwa dotyczącego prania brudnych pieniędzy i fikcyjnego handlu drewnianymi paletami.

Pod koniec maja funkcjonariusze przeszukali trzy nieruchomości znajdujące się na terenie województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Działania są częścią śledztwa prowadzonego przez poznańską prokuraturę okręgową. Dotyczy ona prania brudnych pieniędzy oraz obrotu fałszywymi fakturami VAT.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz wystawiania i używania fałszywych faktur VAT. Wartość wprowadzonych do obrotu fałszywych faktur wynosi 5,5 mln zł. W wyniku działań przestępczej grupy, Skarb Państwa mógł stracić ponad 1,13 mln zł.

Fikcyjny handel paletami

Śledczy ustalili, że grupa zajmowała się fikcyjnym handlem drewnianymi paletami. W proceder zamieszane były pięć polskich firm oraz dwa podmioty estońskie, które należały do zatrzymanych osób. Generalny Inspektor Informacji Finansowej zabezpieczył 300 tys. zł na kontach polskich spółek.

Wobec podejrzanych zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Zgodnie z Kodeksem karnym, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 8 lat więzienia, a za kierowanie taką grupą do 15 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl