Nowoczesne laboratorium za prawie milion euro.

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych, to nowy zakład badawczy na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego. To przestrzeń edukacyjno-badawcza, wyposażona w najnowocześniejsze technologie obróbkowe branży drzewnej dostępne na rynku.

Laboratorium jest wyposażone w state-of-the-art obrabiarki, urządzenia i narzędzia do przerobu drewna i tworzyw drewnopochodnych, pochodzące od światowych liderów w dziedzinie ich produkcji. Maszyny w LITO charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji, sterowaniem numerycznym i dostosowaniem do najnowocześniejszych standardów cyfryzacji związanych z Przemysłem 4.0.

W skład wyposażenia wchodzą m.in. pięcioosiowe centrum sterowane numerycznie, automatyczna optymalizerka poprzeczna, strugarka czterostronna, oklejarka wąskich powierzchni sterowana numerycznie oraz zrobotyzowane gniazdo obróbkowe z sześcioosiowym robotem przemysłowym. Brzmi skomplikowanie, ale to sprzęt o najwyższym standardzie, który nie tylko spełnia obecne wymagania techniczne, ale także jest gotowy sprostać wyzwaniom przemysłu przyszłości.

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych (LITO) Wydziału Leśnego i Technologii Drewna/ fot. źródło: materiały prasowe UPP

– LITO będzie pełnić funkcję edukacyjną, umożliwiając studentom Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zdobywanie wiedzy na temat najnowocześniejszych obrabiarek, ich konstrukcji, sterowania, programowania i obsługi. Studenci będą mieć możliwość eksperymentowania z programowaniem robotów, poznawania procesów przemysłowych oraz zbierania danych produkcyjnych – informuje Iwona Cieślik rzeczniczka prasowa Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Laboratorium stanowi także miejsce do realizacji prac badawczych i rozwojowych, które obejmować będą prace inżynierskie, magisterskie oraz projekty studenckich kół naukowych.

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych to także miejsce, gdzie firmy zewnętrzne będą mogły korzystać z możliwości szkoleniowych, testowania nowych technologii oraz opracowywania innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej skali. To idealne środowisko do współpracy między sektorem akademickim a przedsiębiorcami, zachęcające do wymiany wiedzy i doświadczeń. Wartość sprzętu w Laboratorium sięga prawie 1 mln euro.

czytaj także: Festiwal Klocków na MTP

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl