Nowe gatunki zwierząt będą trafiać do ZOO. Dzięki jednej decyzji

Poznańskie ZOO uzyskało status pełnoprawnego członka Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Należą do niego najbardziej liczące się placówki z całego kontynentu.

Rada EAZA w październiku 2020 roku przyznała członkostwo tymczasowe na dwa lata – czyli do końca września 2022 roku. Do tego czasu dyrekcja poznańskiego zoo opracowała i wprowadziła działania usprawniające. Ogród wypełnił zalecenia podczas kontroli i po ponownej kontroli został pełnoprawnym członkiem tego stowarzyszenia.

EAZA ma siedzibę w Amsterdamie i należą do niego najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z Europy. Zapewnia dostęp do wiedzy naukowej, uczestnictwo w programach hodowlanych i badawczych, pozwala też na wymianę zwierząt. W Polsce do EAZA należą również ogrody zoologiczne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Zamościu, Toruniu, Płocku, Opolu, Gdańsku, Łodzi i Chorzowie.

– Będzie kontynuowana międzynarodowa współpraca przy programach hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem oraz nieodpłatna wymiana gatunków zagrożonych wyginięciem. Będziemy współuczestniczyć w licznych konferencjach specjalistycznych, realizować rekomendację koordynatorów gatunków czyli tworzenie rodowodów, gdzie zwierzaki mają trafić. Dzięki temu do ogrodu zoologicznego trafił nosorożec Emilka oraz dwa czarne nosorożce. Jedyni w Polsce posiadają te dwa gatunki zwierząt. – mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo.

Ogród zoologiczny pomaga też zwierzętom z Ukrainy. Od wybuchu wojny przyjął liczne lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie. Większość z nich pojechała już do innych krajów. Poznańskie ZOO prowadzi programy ochrony i rozmnażania zagrożonych wyginięciem zwierząt. Przykładem takich działań jest: program reintrodukcji puszczyka uralskiego czy program „Suseł”, który ma doprowadzić do odbudowy samoodtwarzającej się populacji susła moręgowanego w granicach jego dawnego zasięgu w województwach śląskim, opolskim, dolnośląskim i częściowo w lubuskim. W zeszły roku w sierpniu 33 takie zwierzęta wyjechały z poznańskiego zoo, aby żyć na wolności.

Wspomniane działania pozwalają na zobaczenie wyjątkowych gatunków, które na wolności są zagrożone wyginięciem czy rzadkie gatunki, które próbuje się utrzymać. Dla zwiedzających będą prowadzone kampanie edukacyjne prowadzone poprzez członkostwo w stowarzyszeniu.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl