Nieoficjalny skład rządu Donalda Tuska. Na liście dwóch parlamentarzystów z Wielkopolski

W czwartek, 7 grudnia odbędzie się spotkanie wszystkich liderów w sprawie kandydatów na wojewodów i ostatecznego dopięcia listy wiceministrów. Pojawiają się też nazwiska, które mają wejść do rządu Donalda Tuska. Na liście znaleźli się reprezentanci Wielkopolski.

Nieoficjalny skład rządu Donalda Tuska

O składzie rządu Donalda Tuska donosi TVN24. Według stacji do rządu Donalda Tuska wejdzie 19 szefów resortów i co najmniej czworo ministrów-członków Rady Ministrów. W czwartek, 7 grudnia wszyscy liderzy spotkają się w sprawie kandydatów na wojewodów i nastąpi ostateczne dopięcie listy wiceministrów. Z kolei w piątek Tusk chce po raz pierwszy spotkać się nieformalnie ze wszystkimi kandydatami na ministrów w jego gabinecie.

– Na dziś i jutro szef ma zaplanowane „pięciominutówki” z kandydatami na ministrów, którzy do rządu wejdą z ramienia koalicjantów – powiedział w rozmowie z TVN24 bliski współpracownik Tuska. – Dla niektórych to będzie pierwsza taka rozmowa z nowym szefem – dodał.

Na spotkaniach z kandydatami na ministrów Tusk omawia plan ich pracy na pierwsze dni po wejściu do resortów – to rozmowy w cztery oczy.

W nowym rządzie znajdzie się miejsce dla dwóch przedstawicieli Wielkopolski. Ministrą klimatu i środowiska ma zostać Paulina Hennig-Kloska (Polska 205), która zdobyła mandat z okręgu konińskiego. Z kolei kandydatem na ministra do spraw Unii Europejskiej jest Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), który uzyskał mandat w Poznaniu.

Donald Tusk premierem – kiedy głosowanie?

W poniedziałek, 11 grudnia o godz. 10 odbędzie się expose Mateusza Morawieckiego. Po nim będzie czas na oświadczenia klubów i kół, które potrwają łącznie pięć godziny. O godz. 15 przewidziano głosowanie nad wotum zaufania rządu Morawieckiego.

Następnie marszałek ogłosi przerwę, to będzie czas na zgłaszanie kandydatów na premierów. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zgłoszą kandydaturę Donalda Tuska. Między 16.30 a 20 ma odbyć się kolejna debata, zakończona głosowaniem nad kandydatem Sejmu na premiera.

We wtorek o godzinie 9 swoje expose wygłosi Tusk i to wtedy oficjalnie przedstawi skład rady ministrów. Potem głos zabiorą przedstawiciele klubów i kół. O godzinie 15 posłowie zagłosują nad zatwierdzeniem składu nowego rządu Tuska.

Zobacz też: Wybory samorządowe. PiS w Poznaniu wystawi osobę spoza partii?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl