Nie ma wody w stawach w Parku Wilsona [ZDJĘCIA]

W Parku Wilsona zniknęła woda ze stawów, a po dnie jeżdżą koparki. Dyrektor poznańskiej palmiarni ujawnił, co się stało i dlaczego stawy zostały osuszone. Zdradził nam również, kiedy to popularne miejsce znów zamieni się w oazę zieleni i spokoju.

Park Wilsona

Park Wilsona to najstarszy publiczny park w Poznaniu. Usytuowany jest między ulicami Głogowską, Berwińskiego i Matejki. Od 1902 roku przyciąga mieszkańców swoimi pięknymi krajobrazami i bogatą roślinnością, oferując oazę spokoju w sercu miasta. Na jego terenie można znaleźć kilka malowniczych stawów, które do tej pory były ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku dla poznaniaków. Teraz jednak z akwenów zniknęła woda, a na ich dnie jeżdżą koparki.

Koparki na dnie suchych stawów w Parku Wilsona/ fot. Łukasz Gdak

Stawy są czyszczone

Stawy w Parku Wilsona są puste, ponieważ trwa ich czyszczenie, które odbywa się co kilka lat. W ramach tego procesu pracownicy wyciągają żyjące w nich ryby, wypompowują wodę, a na końcu dokładnie sprzątają dno stawów. Za te prace porządkowe odpowiada Palmiarnia Poznańska która znajduje się na terenie tego parku.

– Spokojnie, to regularne działania, które mają na celu utrzymanie parku w jak najlepszym stanie i zapewnienie czystości w jego wodnych ekosystemach – poinformował Michał Śmiłowski, Zastępca Dyrektora Palmiarni Poznańskiej.

Czyszczenie stawów w Parku Wilsona/ fot. Łukasz Gdak

Kiedy woda wróci do stawów w Parku Wilsona?

Jak wyjaśnia zastępca dyrektora, teraz priorytetem jest dokładne oczyszczenie stawów. Pracownicy pracują nad usunięciem mułu z dna oraz wypompowaniem starej wody, by akweny stały się czyste i gotowe do ponownego zarybienia. Wkrótce miejsce to znów zamieni się w oazę spokoju, przyciągającą mieszkańców swoim pięknem i zielenią. Gdy tylko proces czyszczenia zostanie zakończony, stawy będą mogły ponownie cieszyć oko spacerowiczów. Wszystko ma przebiec szybko, więc już niedługo mieszkańcy Poznania będą mogli cieszyć się relaksem nad wodą.

Zobacz jak teraz wygląda Park Wilsona:

Czytaj także: Czy to już ostatnie takie chłodne dni w Poznaniu?

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl